Reklama

Ochrzczeni ogniem

Ochrzczeni ogniem

03.01.2007
Czyta się kilka minut
Gdy byłem nastolatkiem, sądziłem, że w kościele najłatwiej i najlepiej modlić się przed tabernakulum. Nie brałem pod uwagę możliwości rozszerzenia świętej przestrzeni spotkania z Bogiem o miejsce, gdzie najczęściej bywa ustawiana chrzcielnica. Dopiero obraz Jana Pawła II, klęczącego przed chrzcielnicą kościoła w Wadowicach, zmienił moje widzenie "geografii sacrum. To przecież tutaj bije moje źródło!.
"

"Ja chrzczę was wodą. Po mnie idzie mocniejszy ode mnie. On chrzcić was będzie Duchem Świętym i ogniem". Janowe rozróżnienie intryguje, bo czyżby chrzest, jakiego udzielał, był jedynie czystą symboliką? Przecież ten chrzest wydawał jakieś owoce: pokutnicy umierali dla grzechu, a ich życie nabierało nowej jakości. Zastrzeżenie syna Zachariasza dziwi tym bardziej, że sam Jezus przyjął chrzest z jego rąk, a potem podobnie jak on, chrzcił wodą. Jan jednak dodaje szczegół o ogniu i Duchu. Chciałoby się powiedzieć, że dziwna ta woda chrztu Jezusa, która ma ogień rozpalać. Teologowie mówią, że jest to ogień oczyszczenia z grzechów, ogień sądu w czasach ostatecznych, ogień mesjańskiej ery wylania Ducha Świętego na wierzących, zapalony w dniu Zielonych Świąt. Dostrzegają w tym obrazie także chrzest, jaki Jezus przyjął nie w Jordanie, ale z rąk Ojca na drzewie krzyża. "Chrzest mam...

3194

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]