Obraz Tygodnia

„Patrząc na rysy nowo narodzonego Odkupiciela, możemy w nim rozpoznać rysy każdego małego istnienia ludzkiego, jakie przychodzi na świat, każdej rasy i narodowości: maleńkiego Palestyńczyka i Izraelczyka; niemowlęcia z Ameryki i z Afganistanu; dziecka Hutu i dziecka Tutsi... każdego dziecka, które dla Chrystusa jest kimś” - powiedział papież Jan Paweł II w bożonarodzeniowym orędziu ,,Urbi et Orbi”.

Załamanie gospodarki w Argentynie: na ulicach Buenos Aires doszło do zamieszek i rabowania sklepów. Zginęło 26 osób, wprowadzono, a następnie odwołano stan wyjątkowy, prezydent Fernando de la Rua i minister gospodarki Domingo Cavallo podali się do dymisji. Nowy tymczasowy prezydent Adolfo Rodriguez ogłosił, że państwo jest niewypłacalne i zawiesił spłatę zadłużenia zagranicznego.

Pasażerowie boeinga 767 lecącego z Paryża do Miami obezwładnili arabskiego terrorystę, który usiłował podpalić lont ukrytego w bucie materiału wybuchowego.

Arabska telewizja al Dżazira pokazała 33-minutowe przemówienie Osamy bin Ladena, który przyznał się do inspirowania zamachów 11 września. Nie wiadomo, gdzie obecnie przebywa terrorysta - nowy rząd Afganistanu twierdzi, że w Pakistanie, ale przywódca tego kraju gen. Musharraf uważa, że bin Laden zginął podczas bombardowań twierdzy Tora Bora.

Rosyjski sąd w Machaczkale skazał na dożywocie przywódcę czeczeńskich partyzantów Salmana Radujewa. l Władze Izraela uniemożliwiły Jaserowi Arafatowi udział w pasterce w Betlejem: premier Szaron uzależnił zgodę na przyjazd Arafata od wydania przez Palestyńczyków zabójców izraelskiego ministra turystyki Rehawama Zeewiego.

Instytut Pamięci Narodowej przedstawił dotychczasowe ustalenia śledztwa w sprawie mordu w Jedwabnem: nie znaleziono żadnych dowodów na bezpośredni udział w zbrodni jakichkolwiek zbrojnych formacji niemieckich, oprócz rezydujących w miasteczku ośmiu policjantów.

Ważą się losy Rady Polityki Pieniężnej po tym, jak odmówiła kolejnego obniżenia stóp procentowych: PSL i UP wniosły do Sejmu projekt ustawy ograniczającej niezależność Rady (jej dziewięcioosobowy skład zostałby powiększony o sześciu członków, wybieranych przez zdominowane przez koalicję Sejm i Senat, a także prezydenta; rozszerzono by także zadania RPP o ,,wspieranie rozwoju działalności gospodarczej i sprzyjanie zmniejszaniu bezrobocia”). Zamiary koalicji skrytykował Aleksander Kwaśniewski.

Prokurator generalny wystąpił do marszałka Sejmu o uchylenie immunitetu Andrzeja Leppera. Wbrew obietnicom, lider ,,Samoobrony” sam nie chce zrzec się immunitetu.

Senat zdecydował, że tylko do końca 2002 r., a nie - jak chciał Sejm - do końca 2005, będzie można mianować na wyższe stanowiska w Służbie Cywilnej osoby spoza korpusu tej służby.

Minął termin składania sprawozdań finansowych z kampanii wyborczej. Najwięcej wydał komitet SLD-UP - 27 milionów zł. Pozostałe ugrupowania wydawały od kilku do kilkunastu milionów.

Bydgoski sąd aresztował Bolesława Tejkowskiego, lidera faszyzującego Polskiego Stronnictwa Narodowego. W 1997 r. usiłował on zarejestrować listę wyborczą partii w oparciu o sfałszowane podpisy, a następnie nie stawiał się na wezwania prokuratury.

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał, że polskie sądy nie naruszyły praw człowieka odmawiając rejestracji stowarzyszenia „Związek Ludności Narodowości Śląskiej”.

Uniwersytet Jagielloński otrzymał roczną akredytację Departamentu Edukacji USA. Oznacza to, że amerykańscy studenci będą mogli podj ąć naukę na wszystkich wydziałach UJ, a dyplom przez nich uzyskany będzie uznawany w USA.

178 osób zamarzło w Polsce od października. Co czwarty zamarznięty to bezdomny, blisko połowa przed śmiercią piła alkohol.

W wieku 87 lat zmarł Jan Kott, pisarz, krytyk i teoretyk teatru.

W wieku 44 lat zmarł Grzegorz Ciechowski, muzyk rockowy, lider zespołu „Republika”.

Mikołaj Grabowski, reżyser i aktor, został nowym dyrektorem artystycznym Starego Teatru.

,,Nie widzę u mojej żony determinacji, której trzeba, by stanąć do walki” - powiedział Aleksander Kwaśniewski w wywiadzie dla ,,Moskowskich Nowosti” o ewentualnej kandydaturze Jolanty Kwaśniewskiej w najbliższych wyborach prezydenckich. Według badań Pentoru dla ,,Wprost” kandydaturę Kwaśniewskiej poparłoby 62 proc. badanych.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 1/2002