Obraz tygodnia

Trwa kryzys parlamentarny, a przedterminowe wybory stają się realne. Zdaniem Kancelarii Prezydenta termin rozpatrzenia przez parlament projektu budżetu upływa 1 lutego: po upływie czterech miesięcy od złożenia projektu przez rząd Marka Belki, a nie od złożenia autopoprawki do niego przez gabinet Kazimierza Marcinkiewicza. Prezydent Kaczyński rozpoczął konsultacje polityczne z przywódcami partii reprezentowanych w Sejmie. Jego brat tymczasem zaproponował partiom opozycji (z wyłączeniem SLD) pakt stabilizacyjny: w zamian za poparcie budżetu bez poprawek zwiększających zasadniczo wydatki, a także przyjęcie kilkunastu ustaw (m.in. o powołaniu Centralnego Urzędu Antykorupcyjnego, lustracji majątkowej, rozwiązaniu Wojskowych Służb Informacyjnych), niezgłaszanie wniosków o wotum nieufności dla rządu, zaniechanie akcji odwoływania marszałka Sejmu - PiS deklaruje, że rozwiązania parlamentu i wcześniejszych wyborów nie będzie. W czasie obowiązywania paktu może natomiast dojść do rekonstrukcji rządu i powołania większościowej koalicji - choć raczej bez Samoobrony. Rozmowy PiS z partią Andrzeja Leppera załamały się po deklaracji braci Kaczyńskich, że w rządzie nie mogą zasiadać osoby karane (czyli m.in. przywódca Samoobrony).

Prezydent Lech Kaczyński odsunął o 24 godziny zaplanowane spotkanie z przywódcami Platformy Obywatelskiej. "Wypowiedzi liderów PO ewidentnie wskazywały na to, że spotkanie miało się odbyć w atmosferze, która nie licuje ani z powagą urzędu prezydenta, ani z oczekiwaniami Polaków" - powiedział minister w Kancelarii Prezydenta Andrzej Urbański.

Lech Kaczyński podpisał tzw. drugą ustawę o becikowym, przyznającą każdej rodzącej kobiecie 1000 zł zasiłku porodowego (pierwsza ustawa, podpisana kilkanaście dni temu, wprowadza zasiłki jedynie dla matek najuboższych).

Liderzy SLD i SdPl Wojciech Olejniczak i Marek Borowski zapowiedzieli powołanie koalicji wyborczej obu ugrupowań. Liczą, że przyłączą się do niej także Unia Pracy i Partia Demokratyczna i że patronem takiego bloku stanie się Aleksander Kwaśniewski.

Podczas wizyty w Moskwie kanclerz Niemiec Angela Merkel poruszyła w rozmowach z prezydentem Władimirem Putinem kwestie sytuacji w Czeczenii i ograniczenia przez władze Rosji możliwości działania w kraju organizacji pozarządowych (poprzedni kanclerz, Gerhard Schroeder, unikał w stosunkach z Moskwą tematów kontrowersyjnych). Przywódcy Rosji i Niemiec zapewnili, że rurociąg biegnący po dnie Bałtyku nie jest wymierzony przeciw komukolwiek.

Z powodu mroźnej zimy (najsilniejsza od lat fala zimna dotarła także do Polski) Gazprom zmniejszył dostawy rosyjskiego gazu dla Europy - w przypadku Finlandii, Austrii, Węgier, Słowacji, Czech, Włoch i krajów bałkańskich nawet o 20 proc.

Informacje o wznowieniu przez Iran programu atomowego wzbudziły obawy o przyszłość handlu z tym krajem i zaowocowały największym od trzech miesięcy wzrostem cen ropy.

Parlament Europejski powołał specjalną komisję śledczą, która ma wyjaśnić, czy w Europie rzeczywiście znajdowały się tajne więzienia CIA. Wśród 46 śledczych, reprezentujących wszystkie kraje i wszystkie frakcje polityczne, jest sześcioro Polaków.

Mehmet Ali Agca po tygodniu spędzonym na wolności wrócił do tureckiego więzienia. Sąd kasacyjny z powodu uchybień proceduralnych uchylił decyzję o jego przedterminowym zwolnieniu.

Socjalistka Michelle Bachelet wygrała wybory prezydenckie w Chile. Zapowiada, że w nowym rządzie co najmniej połowę miejsc obsadzą kobiety.

W wieku 62 lat zmarł prezydent Kosowa Ibrahim Rugova. Nazywany często "Ghandim Bałkanów" polityk miał wkrótce uczestniczyć w pierwszych od lat kosowsko-serbskich rozmowach o przyszłości prowincji (zamieszkałej w większości przez Albańczyków, formalnie należącej do Serbii, ale administrowanej przez ONZ).

W wieku 90 lat zmarł ks. Jan Twardowski, poeta i duszpasterz.

Poseł Jan Jarota (LPR) wystąpił z wnioskiem, by ocena z religii była wliczana do średniej ze wszystkich przedmiotów. Z kolei bp Stanisław Wielgus, przewodniczący Rady Naukowej Episkopatu, opowiedział się za włączeniem religii do kanonu przedmiotów maturalnych.

Zespół Ocen Etycznych, działający pod egidą abp. Józefa Życińskiego, skrytykował projekty nowelizacji ustawy lustracyjnej, likwidujące urząd rzecznika interesu publicznego oraz sąd lustracyjny i przenoszące procedury sprawdzające ewentualną współpracę z tajnymi służbami PRL do IPN.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że wolności zgromadzeń nie można ograniczać korzystając np. z ustawy o ruchu drogowym (na jej przepisy powoływał się prezydent Warszawy Lech Kaczyński, zakazując w czerwcu

2005 r. Parady Równości). Sędziowie podkreślili, że władza nie może uzależniać korzystania przez obywateli z prawa do wolności zgromadzeń od moralnej oceny poglądów i postulatów demonstrantów.

Koordynator służb specjalnych Zbigniew Wassermann zapewnił, że podległe mu instytucje nie zajmują się akcjami przeciwko politykom, i zarzucił "Gazecie Wyborczej", która opublikowała artykuł na ten temat, kłamstwo oraz "swoistą grę", stanowiącą "element zaciętej wojny, toczonej w celu ochrony układu ludzi władzy, biznesu, mafii i służb specjalnych". Dziennik odpowiedział pozwaniem Wassermanna do sądu za oszczerstwo.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 05/2006