Reklama

Obraz tygodnia

Obraz tygodnia

23.01.2006
Czyta się kilka minut
Trwa kryzys parlamentarny, a przedterminowe wybory stają się realne. Zdaniem Kancelarii Prezydenta termin rozpatrzenia przez parlament projektu budżetu upływa 1 lutego: po upływie czterech miesięcy od złożenia projektu przez rząd Marka Belki, a nie od złożenia autopoprawki do niego przez gabinet Kazimierza Marcinkiewicza. Prezydent Kaczyński rozpoczął konsultacje polityczne z przywódcami partii reprezentowanych w Sejmie. Jego brat tymczasem zaproponował partiom opozycji (z wyłączeniem SLD) pakt stabilizacyjny: w zamian za poparcie budżetu bez poprawek zwiększających zasadniczo wydatki, a także przyjęcie kilkunastu ustaw (m.in. o powołaniu Centralnego Urzędu Antykorupcyjnego, lustracji majątkowej, rozwiązaniu Wojskowych Służb Informacyjnych), niezgłaszanie wniosków o wotum nieufności dla rządu, zaniechanie akcji odwoływania marszałka Sejmu - PiS deklaruje, że rozwiązania parlamentu i wcześniejszych wyborów nie będzie. W czasie obowiązywania paktu może natomiast dojść do rekonstrukcji rządu i powołania większościowej koalicji - choć raczej bez Samoobrony. Rozmowy PiS z partią Andrzeja Leppera załamały się po deklaracji braci Kaczyńskich, że w rządzie nie mogą zasiadać osoby karane (czyli m.in. przywódca Samoobrony).
P

Prezydent Lech Kaczyński odsunął o 24 godziny zaplanowane spotkanie z przywódcami Platformy Obywatelskiej. "Wypowiedzi liderów PO ewidentnie wskazywały na to, że spotkanie miało się odbyć w atmosferze, która nie licuje ani z powagą urzędu prezydenta, ani z oczekiwaniami Polaków" - powiedział minister w Kancelarii Prezydenta Andrzej Urbański.

Lech Kaczyński podpisał tzw. drugą ustawę o becikowym, przyznającą każdej rodzącej kobiecie 1000 zł zasiłku porodowego (pierwsza ustawa, podpisana kilkanaście dni temu, wprowadza zasiłki jedynie dla matek najuboższych).

Liderzy SLD i SdPl Wojciech Olejniczak i Marek Borowski zapowiedzieli powołanie koalicji wyborczej obu ugrupowań. Liczą, że przyłączą się do niej także Unia Pracy i Partia Demokratyczna i że patronem takiego bloku stanie się Aleksander Kwaśniewski.

Podczas wizyty w Moskwie...

4208

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]