Reklama

Obowiązki i wolność

Obowiązki i wolność

07.11.2004
Czyta się kilka minut
To musiała być wystawa z tezą. Obiektywne nie istnieją. Księga wpisów pęczniała z każdym dniem. Niestety, nie były to wpisy przychylne. A przecież przedstawiono wyjątkowo ciekawą wizję powojennych dziejów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.
K

Kuratorami wystawy “Powinność i bunt", zorganizowanej w roku stulecia ASP, ale pokazującej jej powojenne dzieje, zostali - nie bez kłopotów - Maryla Sitkowska i Grzegorz Kowalski. To bardzo dobry zespół do stworzenia takiej ekspozycji. Sitkowska jest historykiem sztuki i dyrektorem Muzeum ASP, przedtem pracowała w warszawskim Muzeum Narodowym. Kowalski to rzeźbiarz, performer, twórca instalacji, profesor, a zarazem niespokojny duch warszawskiej Akademii.

Najśmielszą “tezą" wystawy było przesunięcie akcentów. Największą salę warszawskiej Zachęty wypełniło nie malarstwo, ale “integracja sztuk" czy też “sztuka przestrzeni", jak w katalogu określiła to zjawisko Jola Gola. Dokonania z pogranicza architektury i wystawiennictwa Oskara Hansena, Jerzego Sołtana, Lecha Tomaszewskiego, Stanisława Zamecznika z końca lat 50. i z lat 60. znane były w całej Europie.

...
4233

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]