Reklama

Obama pragmatyk

Obama pragmatyk

14.07.2009
Czyta się kilka minut
W eksponowanym przez Baracka Obamę idealizmie trudno dopatrzyć się naiwności. Jego pierwsza podróż do Rosji była tego przykładem.
C

Choć od zaprzysiężenia Baracka Obamy na prezydenta USA minęło już pół roku, wciąż trudno jest odgadnąć kierunek i cele polityki zagranicznej Waszyngtonu. Na pozór wszystko zdaje się jasne: nowa administracja stara się odbudować swą siłę i wpływ przez współpracę z byłymi adwersarzami, na rzecz tworzenia zrębów nowego ładu światowego. W eksponowanym przez Obamę idealizmie trudno jednak dopatrzyć się naiwności, co skłania ku wnioskowi, że jest on raczej kwestią taktyki, a nie strategii. Jego wyprawa do Rosji w ubiegłym tygodniu była tego przykładem.

Idea głównego przesłania i zarazem oferty Stanów dla Rosji była taka sama, jak w przypadku tournée Obamy po Europie i Bliskim Wschodzie. Można by ją zawrzeć w zdaniu: "My popełniliśmy błędy, ale wy także. Jesteśmy gotowi do zmiany, jeśli wy także ją podejmiecie". Dla USA współpraca z Rosją jest bowiem kwestią wyboru...

4909

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]