Reklama

O wyższości

O wyższości

19.03.2016
Czyta się kilka minut
Próbuję sobie teraz przypomnieć, w co wtedy bardziej wierzyłem: w Narodzenie Pańskie czy w Zmartwychwstanie. „Wtedy”, czyli w czasach, gdy wiara była tak oczywista jak codzienność.
Andrzej Stasiuk / Fot. Grażyna Makara
Andrzej Stasiuk /
W

W czasach, gdy niczym się nie różniła od rzeczywistości. Gdy się miało te dziesięć, jedenaście lat. Wszystkie opowieści były wtedy pełnoprawne, we wszystkie się po prostu wierzyło. Świat nie był podzielony granicami. Co więcej – dziesięciolatek sam nie czuł swojej wyrazistej oddzielności. Sam był światem. Robin Hood, Tomek Sawyer, młody Jezus nauczający w świątyni – należeli do tego samego porządku.

Może tylko religijna wizja była bardziej wyrazista, bo wzmacniana powszechnym rytuałem. Przynajmniej raz w tygodniu wchodziliśmy do wnętrza opowieści. A dwa razy do roku opowieść zyskiwała jeszcze na wyrazistości. Chociażby dzięki bożonarodzeniowej szopce. Pod słomianym dachem słowiańscy pasterze pospołu z bydlętami, trzej królowie z bajki, Maria o ultraaryjskim wyglądzie i Józef niczym Piast Kołodziej. Jak można było nie uwierzyć? Na dachu stajenki zalegał śnieg z waty. Był...

4396

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]