O wodzie

Ponieważ ustaliliśmy drogą żmudnych sporów i gorączkowych polemik, że przyczyną suszy jest brak wody, to czas wreszcie na omówienie problemu kary śmierci. Cenny głos w tej sprawie wniósł ostatnio na łamach "Gazety Wyborczej" (1 września 2006) Doradca Ministra Sprawiedliwości, zwany dalej DMS.

12.09.2006

Czyta się kilka minut

Zaczyna DMS swój wykład stwierdzeniem, że skoro spory o dopuszczalność kary śmierci mają charakter sporu o wartości, który "nie podlega naukowemu rozwiązaniu", to rzecz wymaga podjęcia decyzji politycznej. "Kiedy ludzie uważają, że system prawa, który nie przewiduje kary śmierci, jest niesprawiedliwy, oznacza to, że system ten jest niesprawiedliwy" - pisze dalej DMS, powołując się na wyniki badań, wedle których w 2004 r. 77 proc. Polaków udzielało poparcia karze śmierci, w Wielkiej Brytanii ok. trzech czwartych społeczeństwa, w skali zaś całego globu 52 proc. Zapomniał DMS albo polenił się dodać, że w skali całego globu 68 proc. jego mieszkańców uważa za sprawiedliwe kamienowanie niewiernych żon, tyleż samo - obcinanie rąk kieszonkowcom, gdyby zaś DMS przeprowadził badania na temat kary śmierci w czasie sławnego "procesu mięsnego", dowiedziałby się, że większość społeczeństwa polskiego znękanego "poniedziałkami bezmięsnymi" i nagimi hakami w sklepach z aprobatą powitało straszny wyrok (DMS pewnie młody, więc nie pamięta; ja pamiętam zajadłą radość publiczności żądnej krwi).

Następnie DMS, niepomny swych zapewnień, że sprawa "nie podlega naukowemu rozwiązaniu", powołuje się na badania Ehrlicha (1975) oraz Hashema Dezhbakhsha i Joanny M. Shepherd (2003), by dojść do wniosku, iż "nauka przesądza o istnieniu odstraszającego efektu kary śmierci". No i masz babo placek - ze stryczkiem zamiast nadzienia! Ale to poplątanie z pomieszaniem nie jest przypadkowe, ma zaś swoje doktrynalne źródła w reprezentowanym przez DMS "kulcie decyzji". Idzie o pożądany przez DMS model państwa, które jak u Josepha de Maistre'a ma kata za gwaranta "całej wielkości, całej potęgi, całej dyscypliny", albo u Carla Schmitta, gdzie suweren (ten, który rządzi - qui dictat) musi stać ponad prawem, bo inaczej nie jest suwerenem.

W tej sytuacji pozostaje tylko współczuć Ministrowi Sprawiedliwości, stojącemu - jak obiecywał - na straży Konstytucji. Z pewnością toczy boje ze swym Doradcą, który ma zupełnie inne państwo w głowie i w sercu. Ciekawe, który z nich zwycięży? Co powiedziawszy, powróćmy do problemu wody. Otóż trzeba śmiało powiedzieć, że woda sama z siebie nie płynie pod górę.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 38/2006