Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Nowy początek

Nowy początek

13.03.2016
Czyta się kilka minut
Od kilku miesięcy wraca do mnie co jakiś czas wiersz Bronisława Maja zatytułowany „Zmęczenie”:
Wojciech Bonowicz / Fot. Grażyna Makara
Wojciech Bonowicz / Fot. Grażyna Makara
O

Och, już nareszcie spocząć, zasnąć, spać / na twoim sercu: czujesz zgoniony, słaby / oddech Europy: leciuteńka, bezbronna, możesz / wziąć ją w stulone dłonie, jak pisklę; i podnosisz / ręce, wyżej, ulatuje: duch / ponad wodami.

Kiedy napisany? Nie wiem. Mógłbym spytać autora, ale ma on teraz na głowie poważniejsze sprawy. Wiersz ukazał się w tomie „Światło”, opublikowanym w 1994 r., powstał więc zapewne na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku. Co ciekawe, osiem lat wcześniej Maj wydał cały tom zatytułowany tak samo: „Zmęczenie”. Ten tytuł dobrze oddawał panującą wtedy w Polsce atmosferę. Mówiło się o czasie marnym, o przenikającej wszystko beznadziei, o potworze, który zdycha i nie może zdechnąć. Ale wiersz Maja, który do mnie wraca, powstał już w innym czasie. Owszem, czasie chaotycznej odbudowy, ale jednak – odbudowy. Czasie wolności, rozpoznawanej przez niektórych jako...

4275

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]