Reklama

Nowy początek

Nowy początek

13.03.2016
Czyta się kilka minut
Od kilku miesięcy wraca do mnie co jakiś czas wiersz Bronisława Maja zatytułowany „Zmęczenie”:
Wojciech Bonowicz / Fot. Grażyna Makara
Wojciech Bonowicz / Fot. Grażyna Makara
O

Och, już nareszcie spocząć, zasnąć, spać / na twoim sercu: czujesz zgoniony, słaby / oddech Europy: leciuteńka, bezbronna, możesz / wziąć ją w stulone dłonie, jak pisklę; i podnosisz / ręce, wyżej, ulatuje: duch / ponad wodami.

Kiedy napisany? Nie wiem. Mógłbym spytać autora, ale ma on teraz na głowie poważniejsze sprawy. Wiersz ukazał się w tomie „Światło”, opublikowanym w 1994 r., powstał więc zapewne na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku. Co ciekawe, osiem lat wcześniej Maj wydał cały tom zatytułowany tak samo: „Zmęczenie”. Ten tytuł dobrze oddawał panującą wtedy w Polsce atmosferę. Mówiło się o czasie marnym, o przenikającej wszystko beznadziei, o potworze, który zdycha i nie może zdechnąć. Ale wiersz Maja, który do mnie wraca, powstał już w innym czasie. Owszem, czasie chaotycznej odbudowy, ale jednak – odbudowy. Czasie wolności, rozpoznawanej przez niektórych jako...

4275

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]