Reklama

Nowi wrogowie, nowe przyjaźnie

Nowi wrogowie, nowe przyjaźnie

20.09.2011
Czyta się kilka minut
Na Bliskim Wschodzie zmiany. Turcja awansuje do roli głównego gracza: nawiązuje nowe sojusze i chce być wzorem dla krajów ogarniętych "Arabską Wiosną". Wielkim przegranym jest Izrael.
G

Gdy Necmettin Erbakan, pierwszy w dziejach tureckiej republiki premier-islamista, w 1996 r. odwiedził Iran i Libię, w Turcji zawrzało. Jak można zaczynać urzędowanie od podróży do państw muzułmańskich zamiast, jak zawsze, od USA czy Niemiec? Dla większości Turków, nastawionych prozachodnio, taki sygnał polityczny był nie do przyjęcia. Zresztą w Teheranie i Trypolisie przyjmowano Erbakana bez wiwatów, bo w świecie islamskim związana z Zachodem Turcja nie cieszyła się sympatią.

Minęło kilkanaście lat - i wszystko się zmieniło.

Nikogo nie oburza, że premier Recep Tayyip Erdogan odwiedził właśnie Egipt, Tunezję i Libię - trzy kraje "Arabskiej Wiosny". Coraz wyraźniej widać też zbliżenie Turcji do świata islamu. Oczywiście, każdy turecki polityk zaprzeczy, że jego kraj miałby odsuwać się od Zachodu. Ale trudno nie dostrzec, że Turcja nawiązuje nowe...

7324

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]