Reklama

Nowe zasady spisywania protokołu przedślubnego

Nowe zasady spisywania protokołu przedślubnego

02.12.2019
Czyta się kilka minut
Od czerwca przyszłego roku obowiązywać będą w Polsce nowe zasady przeprowadzania rozmów z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa.
fot. ADRIAN SLAZOK / REPORTER
fot. ADRIAN SLAZOK / REPORTER
S

Spisywanie protokołu ma rozpocząć wspólna modlitwa i złożenie przysięgi przez narzeczonych, że będą mówić prawdę. Kanoniści tłumaczą, że ma to podkreślić znaczenie tego aktu. W dokumencie pojawiły się szczegółowe wytyczne na temat procedury postępowania w sytuacjach nietypowych – np. ślub z osobą innego wyznania lub niewierzącą, a także zasady, jak postępować w przypadku, kiedy któreś z narzeczonych było już wcześniej w małżeństwie cywilnym lub w konkubinacie z inną osobą, zwłaszcza gdy posiada z tych związków dzieci (chodzi o wywiązywanie się z obowiązków wobec nich). „Szczególną ostrożność należy wykazać, gdyby któreś z narzeczonych poddało się zabiegowi tzw. »zmiany płci«” – wówczas zgodę na ślub wydaje Kongregacja Nauki Wiary.

Dokument określa, że to parafia, w której para bierze ślub, ma obowiązek spisania protokołu. Dotychczas czasem dochodziło do nieporozumień między proboszczami w sytuacji, gdy narzeczeni decydowali się na wybór innej parafii niż własna. Nie powinno się też brać ślubu w miejscu innym niż kościół czy kaplica, bez poważnej przyczyny, której nie mogą stanowić racje natury komercyjnej czy ekstrawagancja. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]