Reklama

Noach

27.10.2009
Czyta się kilka minut
Ziemia napełniła się nieprawością i Bóg postanowił zetrzeć z niej wszystko, co żyje. Tysiącami utonęły kobiety, dzieci, mężczyźni, a z nimi giganci, synowie Niebios (Ks. Rodzaju 6, 2). Zginęły rośliny i zwierzęta, bo złem ludzi zostały skażone. Bóg zechciał budować ludzkość od nowa, a jej ojcem był Noe.
C

Czy osiągnął cel, czy ludzie stali się lepsi? Odpowiedź jest oczywiście negatywna. Zło, niczym jeden z pasażerów arki, razem z chciwością i rozrzutnością, okrucieństwem i ironią, lwem i psem ocalało i wyszło na ziemię.Potop wydaje się pomysłem nietrafionym, jakby gniew Boga przerósł możliwości Jego samego. Kondycja ludzka nie uległa przeobrażeniu, zmniejszyły się tylko oczekiwania Boga.

Co zmieniło się po potopie? Po pierwsze, stosunek człowieka do zwierząt. Od tego momentu dziejów wolno nam żywić się mięsem (9, 3). Nie wolno tylko jeść mięsa z krwią, jak i takiego, które stanowi część jeszcze żywego stworzenia. Pozycja zwierząt w ludzkim świecie w porównaniu z opisem zawartym w pierwszej parszy - Bereiszit - zostaje umniejszona. Dwa mogą być tego faktu wytłumaczenia. Pierwsze: Elohim pierwotnie nadał człowiekowi status władcy stworzonego na obraz i ...

3868

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]