Ładowanie...
Nixon w Chinach, wersja śpiewana

Tak jak jego muzyka zbudowana jest z prostych arpeggiów i regularnych rytmów, tak John Adams składa się z paradoksów. Z jednej strony to złote dziecko, które w wieku dziewięciu lat napisało swój pierwszy menuet. Z drugiej to twórca, który przedostał się do świadomości szerszej publiczności dopiero w okolicach 40. urodzin. Wcześniej zapoznawał się z urokami pracy magazyniera i dozorcy budowlanego.
Adams to również wychowanek Harvardu, klarnecista biorący udział w premierowym wykonaniu „Mojżesza i Aarona” Arnolda Schoenberga na deskach bostońskiej opery. Pracuje na odludziu, podążając śladem amerykańskiego outsidera Charlesa Ivesa, ale dociera do tłumów niedostępnych nawet Aaronowi Coplandowi. Stanowi żywą inkarnację XIX-wiecznego intelektualisty, ale zachęcony opowieściami Kerouaca i Millera spakował cały swój dobytek w volkswagena garbusa i wyruszył w podróż na –...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]