Reklama

Ładowanie...

Nixon w Chinach, wersja śpiewana

13.02.2017
Czyta się kilka minut
Jeden z najpopularniejszych żyjących kompozytorów, John Adams, kończy 70 lat. Za kilka miesięcy okrągły jubileusz będzie obchodzić jego opera „Nixon w Chinach”. Prorocze dzieło, któremu z uwagą powinien się przysłuchać 45. gospodarz Białego Domu.
James Maddalena (Richard Nixon) i Russell Braun (Zhou Enlai). Na trapie Janis Kelly (Pat Nixon). Lincoln Center, Nowy Jork, styczeń 2011 r. Fot. Jack Vartoogian / GETTY IMAGES

Tak jak jego muzyka zbudowana jest z prostych arpeggiów i regularnych rytmów, tak John Adams składa się z paradoksów. Z jednej strony to złote dziecko, które w wieku dziewięciu lat napisało swój pierwszy menuet. Z drugiej to twórca, który przedostał się do świadomości szerszej publiczności dopiero w okolicach 40. urodzin. Wcześniej zapoznawał się z urokami pracy magazyniera i dozorcy budowlanego.

Adams to również wychowanek Harvardu, klarnecista biorący udział w premierowym wykonaniu „Mojżesza i Aarona” Arnolda Schoenberga na deskach bostońskiej opery. Pracuje na odludziu, podążając śladem amerykańskiego outsidera Charlesa Ivesa, ale dociera do tłumów niedostępnych nawet Aaronowi Coplandowi. Stanowi żywą inkarnację XIX-wiecznego intelektualisty, ale zachęcony opowieściami Kerouaca i Millera spakował cały swój dobytek w volkswagena garbusa i wyruszył w podróż na –...

11448

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]