Reklama

Niuanse nierówności

Niuanse nierówności

20.03.2005
Czyta się kilka minut
Nie każda forma nierówności jest, na pierwszy rzut oka, radykalna czy drastyczna. Jednak tak jak w rodzinach arystokratycznych i szlacheckich przez stulecia potrafiono odróżniać, kto jest lepiej urodzony, czyj tytuł jest nieco ważniejszy lub kto jest bardziej, a kto mniej nuworyszem, tak i w grupach na pozór niemal jednolitych istnieje nierówność i najrozmaitsze formy zróżnicowania.
B

Byłem kiedyś świadkiem w Stanach Zjednoczonych, jak podczas kolacji elegancka pani usilnie starała się uniknąć odpowiedzi na pytanie nowopoznanej sąsiadki, gdzie znajoma mieszka. A chodziło o to, że mieszkała w bardzo szykownej dzielnicy Bostonu, na co pytającej zapewne nie było stać, więc odpowiedź mogłaby ją obrazić. My, w Polsce, na ogół jesteśmy wciąż bardziej prymitywni i lubimy demonstrować naszą przewagę materialną, ale przyjdzie czas, że takie niuanse staną się konieczne.

Zresztą czas ten już przychodzi. Różnice materialne i wynikające z nich różnice w dostępie do rzeczy i do ludzi istnieją lub rodzą się w ramach grupy do niedawna uważanej za stosunkowo jednolitą, czyli w ramach inteligencji. Jedną ze wspaniałych cech tej grupy, cech w znacznej mierze zawdzięczanych realnemu socjalizmowi, był niemal obojętny stosunek do pieniędzy i wszystkiego, co...

3602

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]