Reklama

Nienawiść - grzech karalny

Nienawiść - grzech karalny

07.12.2003
Czyta się kilka minut
Wzbudzanie nienawiści jest grzechem, który w szczególny sposób godzi w dobro wspólnoty wiernych i w jej nadprzyrodzone cele. Kościół daje temu wyraz obwarowując takie czyny własnymi sankcjami karnymi niezależnie od prawodawstwa świeckiego.
S

Sprawa księgarni "Antyk", rozpowszechniającej w podziemiach stołecznego kościoła Wszystkich Świętych publikacje antysemickie, ma dwa aspekty: świecki i religijny (patrz: Zuzanna Radzik “Antysemityzm w podziemiach kościoła", “TP" 13/03, oraz Krzysztof Burnetko “Ciąg dalszy nie nastąpił", “TP" 47/03 i “Ciąg dalszy nastąpił", “TP" 48/03). Prawo państwowe chroni porządek doczesny - wzywanie do nienawiści na tle rasowym czy narodowościowym zagraża temu porządkowi (pokojowemu współistnieniu ludzi), dlatego traktowane jest jako czyn zabroniony i obwarowane sankcjami karnymi. Nie wiadomo, jaki będzie finał sprawy księgarni w sądownictwie państwowym. Czy Prokuratura wznowi postępowanie w sprawie księgarni? Czy Warszawska Gmina Żydowska odwoła się od prawomocnej decyzji polskiego sądu do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu?

Sprawa ma także aspekt religijny. Kościół...

4081

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]