Reklama

Nieczysta gra

Nieczysta gra

07.11.2004
Czyta się kilka minut
Oto uczeń i jego mistrz. Uczniem jest duński reżyser Lars von Trier, znany prowokator i niestrudzony reformator współczesnego kina. Mistrzem zaś 64-letni Jorgen Leth, jego dawny profesor z kopenhaskiej szkoły filmowej.
S

Spotykają się w 2001 roku w należącej do von Triera wytwórni “Zentropa". Uczeń zrazu mistrzowi pochlebia: jego 12-minutową etiudę z 1967 roku pt. “Doskonały człowiek" (eksperymentalną “instrukcję obsługi" idealnego homo sapiens) von Trier obejrzał aż 20-krotnie w ciągu jednego roku. Dziś ściąga dawnego mentora z emeryckich wywczasów na Haiti (gdzie pełni on funkcję Królewskiego Honorowego Konsula Danii) i zaprasza do nader osobliwej gry.

Oglądamy film dokumentalny, który jest zapisem tego pojedynku. Von Trier nie ukrywa bałwochwalczej adoracji dla wspomnianej etiudy, jednak wobec samego mistrza wyraża szereg sceptycznych uwag. Wszak “Człowiek doskonały" Letha to tak naprawdę film o nim samym: reżyserze-perfekcjoniście, który stworzył doskonale klarowny i zdystansowany styl, ale jako człowiek ukrywał się za sterylną formą. Dziś, na polecenie von Triera, ma...

5994

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]