Reklama

Niechciany bohater

Niechciany bohater

06.05.2008
Czyta się kilka minut
Niemieccy krytycy i widzowie odrzucają nowy epos wojenny o najlepszym lotniku I wojny światowej i pytają, czy Niemcom wypada mieć swojego bohatera wojennego.
Walka powietrzna „Czerwonego Barona” /fot. Warner Bros
U

Uwielbiali go Niemcy, szanowali przeciwnicy. Dla chylących się ku upadkowi wilhelmińskich Niemiec miał być symbolem męstwa i nadzieją na zwycięstwo. Manfred von Richthofen - zwany "Czerwonym Baronem", gdyż na taki kolor kazał pomalować swój samolot - był najlepszym pilotem I wojny światowej: szczycił się 80 zestrzeleniami. Jego trójpłatowy fokker siał postrach nad zachodnim frontem aż do 21 kwietnia 1918 r., gdy zginął zestrzelony przez australijskich pilotów.

Do dziś ulice jego imienia znajdują się w Berlinie, a także na terenie dawnej bazy lotniczej w Detmold, którą do lat 90. użytkowały stacjonujące w Niemczech wojska brytyjskie. Imię von Richthofena nosi też 71. Eskadra Myśliwska Bundeswehry.

A od kilku dni "Czerwony Baron" znów lata - tym razem na ekranach berlińskich multipleksów. Pojawienie się filmu wywołało spore emocje: czy Niemcom...

7009

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]