Reklama

Nie wystarczy zawołać fachowca

Nie wystarczy zawołać fachowca

03.07.2005
Czyta się kilka minut
Formuła rządu fachowców, postulowana często jako remedium na upartyjnienie i dyletantyzm polskiej polityki, nie sprawdziła się - przynajmniej w wydaniu gabinetu Marka Belki.
M

Można oczywiście twierdzić, że zawodzi nie tyle sam model takiego rządu, lecz jego konkretna realizacja. Da się już jednak na podstawie rocznej jego działalności sformułować wnioski mówiące nie tylko o mankamentach tej akurat Rady Ministrów, lecz także o słabościach samej formuły.

Trudności bezpartyjnej polityki

Potwierdziły się przypuszczenia, że pozaparlamentarny gabinet bezpartyjnych profesjonalistów nie jest w stanie, przynajmniej w polskich warunkach, przeprowadzić strukturalnych reform i zmuszony jest ograniczyć się do bieżącego administrowania. Nadmiernymi optymistami okazali się ci, którzy liczyli, że szanse na przeprowadzenie planu Hausnera wzrosną, gdy nie będzie on projektem konkretnej koalicji partyjnej. Ponadpartyjny gabinet nie jest w stanie zneutralizować (czy choćby osłabić) partyjnych interesów parlamentarnych...

7206

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]