Reklama

Nie wystarczy rozumieć

Nie wystarczy rozumieć

31.07.2017
Czyta się kilka minut
To jedna z najbardziej znanych przypowieści Jezusa. Niesie w sobie przesłanie rzeczywiście fundamentalne.
D

Diagnozując naszą relację do Słowa Bożego, tak naprawdę skrutuje naszą wiarę – i to u samego korzenia. Wiara przecież rodzi się ze słuchania.

Przypowieść o Siewcy oraz jej objaśnienie przez Jezusa zanotowali wszyscy Synoptycy. Dobrze jest przeczytać z uwagą wszystkie trzy relacje (Mt 13, 1-9. 18-23; Mk 4, 1-9. 13-20; Łk 8, 4-8. 11-15).

Siewca sieje Słowo – czytamy. U św. Mateusza (i tylko u niego) owo Słowo jest jednak nazwane „Słowem Królestwa” (grec. Logos tes Basileias). Jest więc nam dane nie tylko jako informacja – celem Siewcy nie jest tylko to, byśmy więcej „wiedzieli”. Siewca nie jest jedynie Nauczycielem. Jest także Panem/Królem. Przyjęcie Jego Słowa dokonuje się w nas wtedy (i na tyle), gdy (na ile) poddajemy się Jego władzy. To ważna deklaracja ze strony Jezusa-Siewcy: chce panować w naszym życiu przy pomocy Słowa. Nie przez przemoc czy kontrolę, nie...

3713

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]