Reklama

Nie nazywaj go skalanym

25.07.2017
Czyta się kilka minut
Wróćmy na moment do refleksji sprzed tygodnia, dotyczącej 10. i 11. rozdziału Dziejów Apostolskich.
R

Rozdziały te opowiadają o przełomie w dziejach Kościoła, dokonanym przez Ducha Świętego – Suwerena. Na czym ów przełom, owo „otwarcie drzwi”, ostatecznie polegał?

Nie chodzi tylko o to, że św. Piotr ochrzcił Korneliusza. Ochrzcił przecież nie tylko jego samego, ale także jego dom (najbliższą rodzinę, może nawet wraz z niewolnikami?) oraz grono przyjaciół. W efekcie, w Cezarei Nadmorskiej, w domu rzymskiego oficera, powstał pierwszy w dziejach chrześcijaństwa Kościół z pogan. I to nie koniec, bo na ostateczne wyjaśnienie znaczenia tego faktu trzeba było poczekać blisko 10 lat, kiedy po pierwszej wyprawie misyjnej św. Pawła założone przezeń liczne Kościoły z pogan stały się tematem (i „problemem”) tzw. pierwszego soboru jerozolimskiego (49 r.; zob. Dz 15). Dopiero wtedy Piotr zrozumiał ostatecznie, dlaczego Duch poprowadził go kiedyś do Korneliusza.

W jaki sposób Duch...

3798

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]