Reklama

Nie nazywaj go skalanym

Nie nazywaj go skalanym

25.07.2017
Czyta się kilka minut
Wróćmy na moment do refleksji sprzed tygodnia, dotyczącej 10. i 11. rozdziału Dziejów Apostolskich.
R

Rozdziały te opowiadają o przełomie w dziejach Kościoła, dokonanym przez Ducha Świętego – Suwerena. Na czym ów przełom, owo „otwarcie drzwi”, ostatecznie polegał?

Nie chodzi tylko o to, że św. Piotr ochrzcił Korneliusza. Ochrzcił przecież nie tylko jego samego, ale także jego dom (najbliższą rodzinę, może nawet wraz z niewolnikami?) oraz grono przyjaciół. W efekcie, w Cezarei Nadmorskiej, w domu rzymskiego oficera, powstał pierwszy w dziejach chrześcijaństwa Kościół z pogan. I to nie koniec, bo na ostateczne wyjaśnienie znaczenia tego faktu trzeba było poczekać blisko 10 lat, kiedy po pierwszej wyprawie misyjnej św. Pawła założone przezeń liczne Kościoły z pogan stały się tematem (i „problemem”) tzw. pierwszego soboru jerozolimskiego (49 r.; zob. Dz 15). Dopiero wtedy Piotr zrozumiał ostatecznie, dlaczego Duch poprowadził go kiedyś do Korneliusza.

W jaki sposób Duch...

3798

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]