Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →
Od niedawna konferencja ta jest organizowana przez Fundację im. bp. Tadeusza Pieronka. Jak przypomniał jej prezes Rafał Budnik, wcześniej głównym organizatorem był Uniwersytet Jana Pawła II w Krakowie, ale w 2020 r. krakowski metropolita Marek Jędraszewski nakazał wycofać się uczelni z zaangażowania się w ten projekt. Andrzej Halicki – współprzewodniczący delegacji polskiej w Grupie EPL w Parlamencie Europejskim – w przemówieniu powitalnym przypomniał, że na tych konferencjach stawia się trudne pytania. Mogą też pojawiać się kontrowersyjne idee. I rzeczywiście, niekonwencjonalny charakter miało już wystąpienie wprowadzające, przygotowane w wersji wideo przez kard. Grzegorza Rysia.
Był to pełnowymiarowy (42-minutowy) wykład historyka Kościoła, który przedstawił dzieje podejścia do wojny w chrześcijaństwie – począwszy od pacyfizmu pierwszych czterech wieków do wypracowanej już w średniowieczu koncepcji wojny sprawiedliwej. Dzisiaj – jak skonkludował mówca – przy całkowicie zmienionych warunkach (możliwości totalnej wojny nuklearnej) nie ma wojen sprawiedliwych. Było to jak kij wsadzony w mrowisko. Oliwy do ognia dolał włoski filozof i były polityk prof. Rocco Buttiglione swoim postulatem negocjacji z Putinem.

Panele dyskusyjne – zorganizowane tym razem w krakowskim hotelu Holiday Inn w dniach 29-30 września – miały przede wszystkim praktyczny charakter. O konsekwencjach wojny dla Kościołów dyskutowali m.in. dr Massimiliano Signifredi, koordynator ds. uchodźców rzymskiej Wspólnoty Sant’Egidio, oraz Nedim Useinow, przewodniczący Rady Koordynacyjnej Światowego Kongresu Tatarów Krymskich w Polsce. Jak wojna w Ukrainie zmienia Unię Europejską – zastanawiał się sędzia Trybunału Sprawiedliwości UE prof. Marek Safjan. Przedmiotem refleksji były też ludzkie postawy w czasie wojny oraz rola komunikacji w przestrzeni publicznej. Ten drugi temat podjęli m.in. rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Ryszard Koziołek oraz były zastępca dowódcy NATO gen. Mieczysław Bieniek.
Od kilku lat konferencję uświetnia gala Nagrody im. bp. Tadeusza Pieronka „In Veritate”. W tym roku laureatami zostali przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola oraz ks. Adam Boniecki. Redaktor senior „Tygodnika Powszechnego” wyróżniony został „za przykład odwagi w myśleniu i działaniu, niezachwianą wiarę, którą dzieli się zarówno w świątyniach, jak i na areopagach współczesnego świata, wrażliwość na ludzkie nieszczęście oraz wytrwałość w tłumaczeniu tajemnic Kościoła na tle zmieniających się uwarunkowań społecznych i politycznych, a także za wyjątkowe poczucie humoru”. Laudację wygłosił redaktor naczelny „Więzi” Zbigniew Nosowski (zobacz strona internetowa „Tygodnika”). „To, co ksiądz Adam robi, jest w absolutnie najwłaściwszym nurcie ortodoksji Kościoła” – dopowiadał w nadesłanych życzeniach kard. Grzegorz Ryś. ©℗
