Reklama

Nekropolia w Ossowie

Nekropolia w Ossowie

24.08.2010
Czyta się kilka minut
Spór wokół pomysłu architektonicznego - na początek użyjmy określenia możliwie neutralnego - na bolszewicki cmentarz wojenny w podwarszawskim Ossowie zamienił się w kolejną w ostatnich miesiącach debatę zastępczą.
I

Istota problemu zeszła na plan dalszy, a wielu uczestnikom dyskusji zależy głównie na tym, aby przywalić adwersarzowi, tym razem "Ossowem". Przykładowo, komentatorzy "Gazety Wyborczej" zdają się twierdzić, że kto krytykuje architektoniczny kształt tego miejsca, ten w ogóle odmawia bolszewikom prawa do mogiły, jest więc człowiekiem bez czci i moralności. Z kolei drugie ekstremum (np. niszowa prasa prawicowa, niektórzy blogerzy) doszukuje się ukrytych intencji, które miałyby przyświecać inicjatorom budowy ossowskiej nekropolii, imputując im fałszowanie historii w imię pseudopojednania z Rosją Putina itd., itp. Apogeum tej skrajności była forma protestu przeciw odsłonięciu ossowskiej nekropolii.

Tymczasem istotą problemu nie jest tu pytanie, czy w ogóle należy budować cmentarze najeźdźcom (przeglądając głosy najbardziej nawet zajadłych krytyków "Ossowa", trudno...

3313

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]