Reklama

Nasze wieże Babel

Nasze wieże Babel

01.06.2010
Czyta się kilka minut
Szczęście i dobrobyt materialny to niekoniecznie szczęście i zbawienie. Jeśli świat w wyniku niebywałego rozwoju komunikacji i wielorakich współzależności się kurczy, mechanizmy, które sprawiają, że bogaci stają się coraz bogatsi, a biedni coraz biedniejsi, muszą się załamać.
C

Czy wystarczy, że pył z wulkanu Eyjafjöll w Islandii blokuje całą przestrzeń, po której się poruszają nasze wspaniałe samoloty? Czy wystarczy, że z naruszonych przez człowieka odwiecznych pokładów pod dnem Zatoki Meksykańskiej rozlewa się ropa, zatruwając coraz większe obszary, i człowiek w żaden sposób nie potrafi jej powstrzymać? Czy wystarczy światowy kryzys finansowy, czy wystarczą potworne, absurdalne wojny i ludobójstwa, jak choćby to w Ruandzie, by zrozumieć, że konstruowany przez człowieka nowy wspaniały świat jest kruchy? By zrozumieć, że poczucie bezpieczeństwa jest złudne? Że jutro jest nie do przewidzenia?

Nie... Wciąż od nowa żarłocznie pożeramy owoce z drzewa wiadomości dobrego i złego, wierząc, że "otworzą się oczy nasze; a będziemy jako bogowie, znający dobre i złe". Wciąż od nowa budujemy nasze wieże Babel, "których wierzchołek będzie sięgał...

4304

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]