Reklama

Ładowanie...

Nastolatek portret prawdziwy

23.03.2003
Czyta się kilka minut
W nielicznym gronie ludzi piszących o literaturze dla dzieci czuję się osamotniona z moimi, jak chcą niektórzy, trywialnymi upodobaniami. Rzeczywiście, mam słabość do książek „niegrzecznych”, przyjmowanych z rezerwą przez pedagogów. A takie właśnie wydały mi się książki Jacqueline Wilson.
J

Jej książki bez wahania zaliczam do najciekawszych premier wydawniczych ubiegłego roku. Mam na myśli, rzecz jasna, książki adresowane do młodzieży, a w tym przypadku do dziewczynek w wieku gimnazjalnym. Wydawnictwo Media Rodzina promowało książkę „Dziewczyny się zakochują” na ubiegłorocznych Targach, rozdając cienki zeszycik z fragmentami tekstu. Otworzyłam go na chybił trafił i natknęłam się na dwa brzydkie wyrazy: „seks” i „narkotyki”. W pierwszym kwoczym odruchu odmówiłam dzieciom kupna tej książki. Nie minął tydzień, a zauważyłam znajomą okładkę w pokoju córek. Kupiły ją sobie za tygodniówkę i przeczytały wyrywając nawzajem z rąk (mają lat 11 i 14). Przeczytałam i ja, a zaraz potem pobiegłam do księgarni po kolejny tom tego cyklu i jeszcze jeden tytuł tej samej autorki, przeznaczony dla dziewczynek ciut młodszych („Podwójna rola”).

Wszystkie napisane są w formie dziennika...

7052

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]