Reklama

Nasi chłopcy maszerują (do CSRS)

Nasi chłopcy maszerują (do CSRS)

29.08.2004
Czyta się kilka minut
W sierpniu 1968 cztery dywizje (24 tys. żołnierzy) Ludowego Wojska Polskiego wkroczyły - w ramach interwencji Układu Warszawskiego - do ogarniętej polityczną odwilżą Czechosłowacji. Fragmenty dokumentacji operacji Dunaj pochodzące z Centralnego Archiwum Wojskowego publikuje KARTA (41).
Z

Z meldunku o stanie moralno-politycznym i nastrojach wśród żołnierzy jednostek 2. Armii LWP [30 lipca]: “Część oficerów (10. Dywizji pancernej) ma wątpliwość, czy celowa jest interwencja zbrojna w stosunku do Czechosłowacji".

Z notatki gen. Mieczysława Dębickiego, szefa Wojsk Ochrony Pogranicza: “21 sierpnia o godz. 12.0 w Czeskim Cieszynie demonstrowało ok. 500 obywateli CSRS przeciwko wkroczeniu wojsk Układu Warszawskiego. Na całym pograniczu wystąpiła psychoza wojenna".

Wzór odezwy na wypadek stawiania czynnego oporu przez wojska czechosłowackie: “Żołnierze Czechosłowackiej Armii Ludowej! Wzywamy Was do natychmiastowego przerwania ognia. Kto złoży broń, może udać się do domu, do swojej rodziny i bliskich. Internujemy tylko opornych i tych oficerów, którzy, otumanieni propagandą wstecznych, kontrrewolucyjnych sił, nawołują Was do walk...

6526

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]