Reklama

Nasi chłopcy maszerują (do CSRS)

Nasi chłopcy maszerują (do CSRS)

29.08.2004
Czyta się kilka minut
W sierpniu 1968 cztery dywizje (24 tys. żołnierzy) Ludowego Wojska Polskiego wkroczyły - w ramach interwencji Układu Warszawskiego - do ogarniętej polityczną odwilżą Czechosłowacji. Fragmenty dokumentacji operacji Dunaj pochodzące z Centralnego Archiwum Wojskowego publikuje KARTA (41).
Z

Z meldunku o stanie moralno-politycznym i nastrojach wśród żołnierzy jednostek 2. Armii LWP [30 lipca]: “Część oficerów (10. Dywizji pancernej) ma wątpliwość, czy celowa jest interwencja zbrojna w stosunku do Czechosłowacji".

Z notatki gen. Mieczysława Dębickiego, szefa Wojsk Ochrony Pogranicza: “21 sierpnia o godz. 12.0 w Czeskim Cieszynie demonstrowało ok. 500 obywateli CSRS przeciwko wkroczeniu wojsk Układu Warszawskiego. Na całym pograniczu wystąpiła psychoza wojenna".

Wzór odezwy na wypadek stawiania czynnego oporu przez wojska czechosłowackie: “Żołnierze Czechosłowackiej Armii Ludowej! Wzywamy Was do natychmiastowego przerwania ognia. Kto złoży broń, może udać się do domu, do swojej rodziny i bliskich. Internujemy tylko opornych i tych oficerów, którzy, otumanieni propagandą wstecznych, kontrrewolucyjnych sił, nawołują Was do walk...

6526

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]