Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Naprzeciw bratu

Naprzeciw bratu

24.03.2009
Czyta się kilka minut
Czy nie każdy ma taką "grupę", którą "spokojnie można nienawidzić"? Dla jednych są to lefebryści, dla innych komuniści, dla jednych byli esbecy, dla innych historycy z IPN, dla jednych Radio Maryja, dla innych "Tygodnik".
L

List Benedykta XVI do biskupów jest niezwykły. Pisany innym językiem niż używany zwykle w tego rodzaju dokumentach, to osobisty list człowieka, który poczuł się zraniony niezrozumieniem tych, od których miał prawo oczekiwać zrozumienia. "Zasmucił mnie fakt, że także katolicy, którzy mimo wszystko mogliby lepiej znać sytuację, pomyśleli, że muszą mnie z otwartą wrogością zaatakować"... Oskarżenie - straszne, jeśli zważyć, że jest adresowane do Papieża - o chęć cofnięcia Kościoła do czasów sprzed Soboru, komentuje stwierdzeniem: "ich [tych, którzy ten zarzut stawiają] gorycz ujawniała rany głębsze, niż tylko płynące z chwili obecnej". Jakie rany miał na myśli - Benedykt XVI nie wyjaśnił.

List jest bardziej klarowny niż wiele artykułów, które go komentują. Dlatego w tym numerze zamieszczamy go w całości - zachęcając do lektury jeszcze przed czytaniem komentarzy...

4548

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]