Reklama

Napar z wszechświata

Napar z wszechświata

11.09.2017
Czyta się kilka minut
Ceremonia herbaty to sztuka hołdująca ideałowi piękna i prostoty. Japoński rytuał, który jest najpiękniejszym darem tej kultury dla świata. I jednym z najtrudniejszych.
Matcha / MAGDALENA RITTENHOUSE
Matcha / MAGDALENA RITTENHOUSE
K

Kto nie posiadł sekretu sterowania po burzliwym morzu głupich trosk, które zwiemy życiem, znajduje się w stanie opłakanym i na próżno usiłuje sprawiać wrażenie szczęśliwego i zadowolonego. Potykamy się, usiłując zachować równowagę moralną, i w każdej chmurze na horyzoncie widzimy zwiastuna burzy. A przecież i w przelewających się bałwanach sunących ku wieczności tkwią radość i piękno. Dlaczegóż by nie poddać się im?”. Tak pisał jeden z najbardziej zasłużonych dla propagowania japońskiej kultury na Zachodzie myślicieli o ceremonii herbaty. Tenshin Okakura, autor wydanego w 1906 r. eseju pt. „Księga herbaty”, tłumaczył, na czym polega ten fascynujący i hermetyczny rytuał.

Herbata dla Japończyków to cała filozofia, estetyka, wręcz rodzaj religii. Przede wszystkim zaś szkoła życia. Pisząc o ceremonii herbaty, Okakura używał terminu „moralna geometria”. Wierzył, że wyraża ona...

18708

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]