Reklama

Najlepsza fotograficzna książka na świecie

Najlepsza fotograficzna książka na świecie

04.03.2019
Czyta się kilka minut
„Echo” Maksymiliana Rigamontiego ukazała się rok temu – właśnie została laureatem konkursu Pictures of the Year International.
MATERIAŁY PRASOWE
O

Opowiada o polskich wsiach na Wołyniu – prawie wszystkie zostały zniszczone przez Ukraińców w 1943 r. Składa się z 12 rozkładanych jak mapy kart i krótkich notatek, które na podstawie rozmów z historykami, archeologami i mieszkańcami Wołynia przygotowała Magdalena Rigamonti, dziennikarka i żona fotografa (na zdjęciu – jedna z kart). Na każdej stronie podano nazwę wsi i jej współrzędne GPS, bo trudno o inny punkt odniesienia, gdy ślady wchłonęła już natura. „Tam materialna jest tylko pustka. I ja tę pustkę fotografuję” – mówi o projekcie Rigamonti. Para przez wiele lat wracała tam, „do przeszłości, bo na Wołyniu czas się zatrzymał”. Rigamonti fotografował zatem nie tylko pustkę, ale i czas. Każda z 12 kart książki to cztery czarno-białe zdjęcia. Jedynym kolorem publikacji jest złoty: symbolizujący ramy kościelnych obrazów i litery na nagrobkach.

Amerykański konkurs organizowany jest od 1944 r. Nagradza najlepsze zdjęcia prasowe i dokumentalne z całego świata. W ostatnich latach rozszerzony został o kategorie multimedialne i publikacje internetowe. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]