Reklama

Na skróty

Na skróty

05.06.2005
Czyta się kilka minut
W wieku 92 lat zmarł Paul Ricoeur, wielki filozof francuski; wspomina go w tym numerze ks. Henryk Seweryniak. 19 maja minęła 40. rocznica śmierci Marii Dąbrowskiej. W “Rzeczpospolitej" wspomina Dąbrowską Ryszard Matuszewski, a Tadeusz Drewnowski pisze o jej “Dziennikach", których był wydawcą. Już w 1965 r. jej przyjaciółka Anna Kowalska twierdziła, że Dąbrowska w oczach potomności pozostanie autorką “Dzienników", nie zaś “Nocy i dni". “W czterdzieści lat później spełniło się to niemal całkowicie - pisze Drewnowski. - Czy taki obrót rzeczy odpowiada prawdziwemu układowi wartości, czy też wynika z fascynacji nowością?". W testamencie pisarka zgodziła się na pośmiertny druk fragmentów “Dziennika". Pięciotomowy wybór wydano dopiero w 1988 r., a po 1989 r. ukazało się poszerzone wznowienie, już bez ingerencji cenzora. “Czy z perspektywy czasu wydawanie i czytanie »Dzienników« na raty było błędem? Z pewnością naraziło ono na szwank dobre imię pisarki, nieświadomie przyczyniło się do zakłóceń w odbiorze jej dawnych dzieł. (...) »Dzienniki« nie zastąpią jednak utworów literackich i eseistyki Dąbrowskiej". Złotą Palmę w Cannes otrzymali bracia Jean-Pierre i Luc Dardenne za “Dziecko". Ci belgijscy reżyserzy - zdaniem Tadeusza Sobolewskiego - są najwybitniejszymi spadkobiercami włoskiego neorealizmu. Grand Prix przyznano Jimowi Jarmuschowi za “Złamane kwiaty". Za najlepszego reżysera uznano Austriaka Michaela Hanekego (“Ukryte" otrzymało też nagrodę Fipresci); wyróżniono Guillermo Arriana za najlepszy scenariusz (“Trzy pogrzeby Melquiadesa Estrady"), za rolę męską - Tommy’ego Lee Jonesa (“Trzy pogrzeby..."), a za kobiecą - Hannę Laslo (“Free zone"), za najlepszy debiut uznano zaś “Opuszczoną ziemię" w reż. Vimukthi Jayasundra (Sri Lanka) oraz “Ty, ja i wszyscy inni" Mirandy July (Australia). Sobolewski: “W Cannes kino mówi wszystkimi językami". Uniwersytet Warszawski uhonorował Andrzeja Wajdę doktoratem honoris causa. Prof. Małgorzata Szpakowska w laudacji powiedziała: “Jest kimś więcej niż reżyserem. Jest twórcą mitologii. Stworzył wzory rozumienia naszej historii, naszego losu. Pełni taką samą rolę wobec kultury jak romantycy. Dorównuje im wpływem, choć posługuje się innym medium. Poetyckie tomy zastąpił kamerą". Ledwo skończył się warszawski przegląd Doc Review, a 31 maja zaczyna się 45. Krakowski Festiwal Filmowy. Doc Review - jak pisze Paweł T. Felis - był przeglądem o społeczno-antropologicznym nastawieniu i odkrywał nieznane światy. “Nagi realizm w dobie dzisiejszych mediów nie porusza - potrzebujemy czegoś więcej. (...) Dokument nie jest enklawą sztuki - wyszedł z niszy, wszedł w normalny obieg filmowy, coraz częściej odpowiada na potrzeby rynku". O Doc Review pisze obok Bartosz Żurawiecki.
  • Jaki zaś będzie Krakowski Festiwal? Do konkursu międzynarodowego zakwalifikowano 56 filmów z 22 krajów, a do polskiego - 39. Jak zawsze dominuje dokument, nie brakuje animacji, ale niemal nieobecna jest fabuła. Zobaczymy np. nowe filmy braci Quay i Herzoga. Festiwalowi towarzyszą przeglądy, m.in. “Krótkie formy mistrzów kina" (od Griffitha do Kieślowskiego). Krzysztof Gierat, dyrektor KFF, zapowiada, że szczególnie uhonorowany będzie pokaz filmu Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego “Żydzi, chrześcijanie, muzułmanie... dzieci Boga". Projekcji będzie towarzyszyć debata przygotowana przez “TP".
  • “Skumbrie w tomacie". Kinga Dunin zauważyła niedawno, że “pisarze próbujący krytykować kapitalizm są noszeni na rękach i dopieszczani na rozkładówkach przez najbardziej komercyjne kolorowe magazyny. W poważniejszej prasie zachwyty nad ich twórczością sąsiadują, jak gdyby nigdy...
5357

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]