Reklama

Na równiku

Na równiku

30.05.2016
Czyta się kilka minut
Jak opowiadać o przeszłości, by pokazać, że rzadko bywa ona do końca zamknięta, że jej konsekwencje nadal ponosimy, a wygasły spór może niespodziewanie odżyć?
P

Patrick Deville, urodzony w 1957 r. francuski pisarz, którego trzecią książkę otrzymujemy po polsku, podróżując tropem swoich bohaterów splata rekonstrukcję wydarzeń historycznych z relacją reportera. Tworzy nieco pozaczasową, a równocześnie niebywale wyrazistą, niemal dotykalną przestrzeń, w której przecinają się drogi życiowe rozmaitych postaci i odsłaniają związki między nimi. Nikogo i niczego nie idealizuje, pozostawiając nas z niełatwymi pytaniami. Tym razem pytania dotyczą epoki kolonialnej i jej pozostałości we współczesnej Afryce, a także oddziaływania europejskich idei i ideologii, w tym komunistycznej. Ekwatoria to prowincja w Sudanie Południowym, za czasów powstania Mahdiego rządzona przez Emina Paszę, ale tytuł rozumieć trzeba szerzej – akcja toczy się w kilku krajach Afryki równikowej, od Wysp Św. Tomasza i Książęcej, poprzez Gabon i Angolę, po Tanganikę i Zanzibar,...

2816

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]