Reklama

Ładowanie...

Mur nie runie

18.07.2004
Czyta się kilka minut
Ben Gurion, ojciec-założyciel państwa Izrael, zwykł mawiać: Nieważne, co mówią inni. Ważne, co robią Żydzi. A Żydzi budują mur oddzielający tereny zamieszkałe przez Palestyńczyków od reszty kraju. Przedsięwzięcie Ariela Szarona cieszy się 80 procentowym poparciem izraelskich Żydów i dla premiera jest to wystarczająca legitymacja. Opinia międzynarodowa od lat sprzyja Palestyńczykom, ale to mieszkańcy izraelskich miast codziennie wsiadają do autobusów na przystankach, które, jak ten w ostatnią niedzielę (jedna ofiara śmiertelna, 20 rannych), mogą wylecieć w powietrze za sprawą bojowników Al Aksy.
R

Rząd Izraela nie uznaje piątkowego wyroku Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze nakazującego zburzenie muru. Twierdzi, że mur jest jedynym skutecznym sposobem na powstrzymanie samobójczych ataków palestyńskich. Szaron konsekwentnie dąży do oddzielenia obu narodów, likwiduje przywódców palestyńskich ugrupowań oskarżanych o zamachy, ale też chce wyprowadzić Żydów ze strefy Gazy. Jak się okazuje tylko prawicowy jastrząb jest w stanie - paradoksalnie - zarządzić odwrót.

Ale nie ma też wątpliwości, że mur budowany jest z krzywdą dla Palestyńczyków, którzy chcą normalnie podróżować, pracować, żyć - a takich jest przecież większość. Przede wszystkim zaś mur w wielu miejscach wdziera się, gwałcąc prawa międzynarodowe, na tereny palestyńskie, co naraża Izrael na oskarżenie, że próbuje je zagarnąć. Szaron więc rozwiązując jeden problem, kładzie fundament...

1565

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]