Reklama

"Mówi Józef Światło..."

"Mówi Józef Światło..."

07.12.2003
Czyta się kilka minut
50 lat temu uciekł na Zachód wysoki funkcjonariusz Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego Józef Światło. Audycje z jego udziałem nadawane przez Radio Wolna Europa wstrząsnęły polskim życiem politycznym i przyśpieszyły odwilż 1956 r. Światło opowiadał o pracy MBP i sytuacji w ówczesnym establishmencie, opisywał rolę NKWD, a szczególnie gen. Iwanowa-Sierowa w umacnianiu władzy komunistów w Polsce, negował dokonania Armii Ludowej, zdradzał metody walki z Kościołem i podziemiem, ujawniał, że każdy obywatel PRL - w tym prezydent Bierut - miał teczkę w MBP. Audycja “Za kulisami partii i bezpieki" zyskała niewiarygodną popularność.
W

W archiwach służb specjalnych PRL, znajdujących się w Instytucie Pamięci Narodowej, na temat Światły zachowało się ledwie kilka teczek. Mówią one wiele o samym Światle i dowodzą przerażenia w MBP po jego ucieczce - pisze w POLITYCE (48) Artur Górski.

4 września 1953 r. dyrektor X Departamentu MBP Anatol Fejgin i jego zastępca Józef Światło pojechali służbowo do Berlina. Celem misji było ustalenie miejsca pobytu i likwidacja Wandy Brońskiej, córki Mieczysława Brońskiego, współpracownika Dzierżyńskiego, Marchlewskiego i Róży Luksemburg. Brońska uciekła z Polski do Berlina Zachodniego i podjęła współpracę z RWE. W Berlinie Światło powiedział Fejginowi, że chce zrobić zakupy we francuskiej strefie okupacyjnej. Fejgin się zgodził. Podwładny zniknął.

Początkowo władze PRL próbowały ukryć fakt ucieczki na Zachód prominentnego oficera. Oficjalnie...

6303

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]