Reklama

Ładowanie...

Kto wygłosi mowę przegranego?

Kto wygłosi mowę przegranego?

21.10.2016
Czyta się kilka minut
Panujący konsensus w opiniach po trzeciej debacie każe się zastanowić, czy kampania Donalda Trumpa jest jeszcze w ogóle do uratowania.
Hillary Clinton i Donald trum podczas trzeciej debaty prezydenckiej 19.10.2016 r./ Fot. John Locher/AP/FOTOLINK/EASTNEWS
P

Przejrzałem kilkanaście komentarzy po środowej debacie w bardzo różnych mediach głównego nurtu, w tym o profilu raczej lewicowym (Washington Post, Los Angeles Times, CNN), prawicowym (Fox News, Washington Times) oraz w mediach zagranicznych (BBC, The Telegraph). Bilans jest następujący: Hillary Clinton za zwyciężczynię uznało 14 komentatorów, tylu samo uznało że Trump przegrał. Trzech jako dodatkowego zwycięzcę uznało Władimira Putina, dwóch moderatora dyskusji Chrisa Wallace’a, po jednym głosie dostali też Barack Obama i dwaj republikańscy kandydaci, którzy przegrali z nim wybory, czyli Mitt Romney (2012) i senator John McCain (2008). 

Panujący konsensus w opiniach każe się zastanowić, czy kampania Donalda Trumpa jest jeszcze w ogóle do uratowania. Republikańscy stratedzy i konsultanci są raczej zgodni, że nie i że czas teraz ratować tonącą partię. Jednocześnie są wściekli na swojego kandydata, iż w ogóle o ten temat nie dba i robi wręcz wszystko, żeby stronnictwo poszło wraz z nim na dno. W ankiecie przeprowadzonej przez portal Politico, 80 proc. z nich uznało za oburzające, kiedy Trump zasugerował, że może nie uznać wyniku wyborów. Taka deklaracja w znanym nam dotąd dyskursie publicznym się nie mieści. Amerykanie są niezwykle przywiązani do procedur, szczególnie w tak ważkich sprawach jak werdykty demokracji. Panuje tu uświęcony konwenans. Gdy tylko potwierdzone zostaną oficjalne wyniki, przegrany dzwoni do zwycięzcy z gratulacjami, a potem występuję przed kamerami i wygłasza tzw. concession speech, czyli mowę przegranego. Zawierać musi ona wolę zasypywania podziałów i wspólnej pracy dla dobra kraju. Nieważne, czy jest szczera czy nie: gratulacje dla zwycięzcy i deklaracja współpracy po prostu muszą w niej paść.


Ameryka wybiera - komentarze Radosława Korzyckiego >>> 


Jeden z przepytanych przez Politico republikańskich konsultantów powiedział: „Odmowa uznania wyniku wyborów i odmowa poddania się procesowi pokojowego przejęcia władzy przez zwycięzcę jest dyskwalifikująca. Ostateczna granica przyzwoitości została przekroczona. Stratedzy prawicy zastanawiają się też, czy potencjalnie sromotna klęska Trumpa w wyborach nie osłabi szans kandydatów, których nazwiska oraz nazwy urzędów, o jakie się ubiegają, są na karcie wyborczej poniżej linijek z nazwiskami kandydatów na prezydenta. Politolodzy znają coś takiego jak „coattails effect”, czyli głosowanie wyłącznie na przedstawicieli partii, której reprezentanta w wyścigu prezydenckim się wytypowało. Barack Obama pomógł w ten sposób w 2008 r. wielu demokratycznym kandydatom do Kongresu. W tym roku lewica ma mniej więcej 70 proc. szans na odbicie republikanom Senatu. Szanse na zwycięstwo w wyborach do Izby Reprezentantów są mniejsze, bo granice JOW-ów są wytyczone tak, by faworyzować prawicę. Ale komentatorzy z obu frakcji są zgodni, że dwucyfrowa przewaga Clinton może w konsekwencji oddać Izbę demokratom.

 

A sama Hillary musi podjąć teraz decyzję, czy koncentruje się na sobie, żeby zmiażdżyć Donalda, czy też pewna swojego zwycięstwa nie powinna zacząć pomagać w kampanii demokratycznym kandydatom na kongresmenów i senatorów, żeby móc z ich pomocą sprawnie rządzić od 20 stycznia 2017 r.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]