Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Mowa pogardy

Mowa pogardy

27.02.2017
Czyta się kilka minut
Wbrew krytyce, nie jest żadnym wymysłem. Najnowsze badania pokazują to wyraźnie – mowa nienawiści zmienia postawy Polaków. Głównie młodych.
Il. Lech Mazurczyk

​Niektórzy uznają ją za fantazję liberalnej części środowiska naukowego, która zamiast opisywać rzeczywistość, wartościuje ją, w dodatku wedle kryterium – często wyszydzanej – politycznej poprawności.

O tym, że jest inaczej, przekonuje ogłoszony kilka dni temu raport Fundacji Batorego, przygotowany przez badaczy Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW: stosowanie mowy nienawiści w internecie i mediach tradycyjnych – przy biernej postawie organów ścigania – wpływa na inne dziedziny życia. Młodzi stykający się z tym zjawiskiem są bardziej skłonni do stosowania przemocy. Zaś do grona „tradycyjnych” grup, wobec których stosuje się obraźliwy język – Żydów, muzułmanów czy przedstawicieli mniejszości seksualnych – dołączyli w ostatnim czasie Ukraińcy i feministki.

„Muzułmanie to podłe tchórze, mordują tylko kobiety, dzieci i niewinnych ludzi” – to zdanie za obelżywe uznaje ledwie...

4836

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]