Reklama

Mowa Judy

Mowa Judy

20.10.2014
Czyta się kilka minut
Benjamin okazał się winny. W jego torbie znaleziono srebrny puchar. Złodziej musiał być ukarany. Bracia wrócili do pałacu Józefa i w milczeniu padli przed nim na twarz.
W

Wtedy on wyrzekł słowa sprawiedliwe i pełne ironii: „Wy wracajcie do domów, niech tylko złodziej pozostanie. Wracajcie w pokoju do swojego ojca”. Czy słowo szalom nie brzmi tu jak drwina? Czy nie przypomina pokoju, jaki w domu Jakuba zapanował po zniknięciu Józefa? Przecież o żadnym pokoju nie może być mowy. Dom bez dzieci Rachel jest domem śmierci. Juda odczytuje bezbłędnie sens słowa szalom i występuje w imieniu braci z mową. Mową w obronie prawdziwego pokoju (Rdz 44, 18-34).
Jest to najdłuższa w całym Pięcioksięgu przemowa. Nie ma w niej słowa o Bogu. Za to w każdym niemal zdaniu wspomniany jest ojciec. W imię jego Juda prosi o łaskę dla najmłodszego, gotów zamiast Benjamina ofiarować się w niewolę. Juda, który wcześniej opuścił dom, ożenił się z kananejską kobietą, owdowiał, teraz wyrasta na głowę domu. Prosi o łaskę i grozi, że wicekról swoim wyrokiem...

3169

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]