Reklama

Mowa Judy

20.10.2014
Czyta się kilka minut
Benjamin okazał się winny. W jego torbie znaleziono srebrny puchar. Złodziej musiał być ukarany. Bracia wrócili do pałacu Józefa i w milczeniu padli przed nim na twarz.
W

Wtedy on wyrzekł słowa sprawiedliwe i pełne ironii: „Wy wracajcie do domów, niech tylko złodziej pozostanie. Wracajcie w pokoju do swojego ojca”. Czy słowo szalom nie brzmi tu jak drwina? Czy nie przypomina pokoju, jaki w domu Jakuba zapanował po zniknięciu Józefa? Przecież o żadnym pokoju nie może być mowy. Dom bez dzieci Rachel jest domem śmierci. Juda odczytuje bezbłędnie sens słowa szalom i występuje w imieniu braci z mową. Mową w obronie prawdziwego pokoju (Rdz 44, 18-34).
Jest to najdłuższa w całym Pięcioksięgu przemowa. Nie ma w niej słowa o Bogu. Za to w każdym niemal zdaniu wspomniany jest ojciec. W imię jego Juda prosi o łaskę dla najmłodszego, gotów zamiast Benjamina ofiarować się w niewolę. Juda, który wcześniej opuścił dom, ożenił się z kananejską kobietą, owdowiał, teraz wyrasta na głowę domu. Prosi o łaskę i grozi, że wicekról swoim wyrokiem...

3169

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]