Modus vivendi Kościoła i państwa
Modus vivendi Kościoła i państwa
Ma rację metropolita częstochowski – w Polsce powstanie państwa wyznaniowego uniemożliwia np. konstytucja. Ostatnio mamy raczej problem z wypracowaniem harmonijnego modus vivendi dla Kościoła i dla państwa. Widać to chociażby w stylu mówienia w Kościele o sprawach publicznych. „Przez naszą ojczyznę płynie porywisty nurt (…) niesie wodę mętną, brudną, zainfekowaną rozmaitym śmieciem. Ten porywisty nurt deprecjonuje, niszczy, rozmywa wartości, o które wspierały się polskie pokolenia, deprawuje sumienia, atakuje bezpardonowo Kościół...” – mówił także 15 sierpnia abp Sławoj Leszek Głódź o Polakach mających inny niż Kościół pomysł na Polskę.
Ale są też dobre przykłady, które warto propagować. W Piekarach Śląskich w ostatni weekend odbyła się doroczna pielgrzymka kobiet. W przemówieniu do kobiet (poza mszą!) metropolita katowicki abp Wiktor Skworc poruszył wiele spraw ważnych także z politycznego punktu widzenia: praca i przedsiębiorczość kobiet („praca zawodowa daje wam satysfakcję i wzmacnia poczucie bezpieczeństwa oraz własnej wartości”), postulaty pielęgniarek, kryzys i rozpad małżeństw, wybory parlamentarne. Ale nawet gdy pojawiły się mocne słowa (handlujący dopalaczami nazwani zostali „skrytymi mordercami”), zaraz znalazła się uwaga, że to wyzwanie dla wszystkich: i dla państwa, i dla Kościoła. ©℗
Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:
Autor artykułu

Dodaj komentarz
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.
Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
No!
"nasi Biskupi" muszą wymrzeć ...