Reklama

Ładowanie...

Modlitwa starych ludzi

07.04.2014
Czyta się kilka minut
„Bóg patrzy na mnie, a ja patrzę na niego” – odparł, zapytany o to, co robi w kościele.
Fot. Michal Łuczak / FORUM
Z

Zbagatelizowanie zachęty do duchowego zwrotu u schyłku życia byłoby wielką stratą. Modlitwa 80-latka jest oczywiście inna niż u 25-latka. Kryje w sobie z pewnością więcej dojrzałości i głębi, ale też ma swe własne trudności.
Kiedy Dag Hammarskjöld sprawował kierownictwo Organizacji Narodów Zjednoczonych, urządził w olbrzymim gmachu tej instytucji salę dla medytacji, w której jego dyplomaci, urzędnicy i zwiedzający – do jakiejkolwiek religii by należeli – mogli wycofywać się na medytację. Własnoręcznie napisał w tym celu tekst i wyłożył go w tejże sali. Pierwsze zdanie brzmi: „W każdym z nas zakodowane jest centrum ciszy, spowite milczeniem”. Ów wewnętrzny ośrodek ciszy jest pewnie tym samym, co w swej długiej duchowej tradycji mistycy nazywali „spiczastym ostrzem” wierzchołka duszy.
Słusznie twierdzi Hammarskjöld, iż owo centrum jest obecne, i to w każdym z nas. Nie...

5593

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + KFF VOD 10
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10

Dostęp roczny + KFF VOD 10
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]