Reklama

Modlitwa starych ludzi

Modlitwa starych ludzi

07.04.2014
Czyta się kilka minut
„Bóg patrzy na mnie, a ja patrzę na niego” – odparł, zapytany o to, co robi w kościele.
Fot. Michal Łuczak / FORUM
Z

Zbagatelizowanie zachęty do duchowego zwrotu u schyłku życia byłoby wielką stratą. Modlitwa 80-latka jest oczywiście inna niż u 25-latka. Kryje w sobie z pewnością więcej dojrzałości i głębi, ale też ma swe własne trudności.
Kiedy Dag Hammarskjöld sprawował kierownictwo Organizacji Narodów Zjednoczonych, urządził w olbrzymim gmachu tej instytucji salę dla medytacji, w której jego dyplomaci, urzędnicy i zwiedzający – do jakiejkolwiek religii by należeli – mogli wycofywać się na medytację. Własnoręcznie napisał w tym celu tekst i wyłożył go w tejże sali. Pierwsze zdanie brzmi: „W każdym z nas zakodowane jest centrum ciszy, spowite milczeniem”. Ów wewnętrzny ośrodek ciszy jest pewnie tym samym, co w swej długiej duchowej tradycji mistycy nazywali „spiczastym ostrzem” wierzchołka duszy.
Słusznie twierdzi Hammarskjöld, iż owo centrum jest obecne, i to w każdym z nas. Nie...

5593

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]