Modlitewna absencja
Modlitewna absencja
Ukazywałoby to w wyrazisty sposób, że troska o uchodźców stoi w centrum modlitewnego życia Kościoła. Takie świadectwo jest ważne zwłaszcza w Polsce, gdzie coraz więcej katolików ulega podsycanemu przez polityków lękowi przed uchodźcami.
Na tę oczywistość nie zwróciła uwagi żadna z katedr liturgiki, tylko osoba świecka – Janina Ochojska. Zaapelowała, by księża użyli wspomnianego formularza, a wcześniej dali znać, że będą to robić. Czy pomysł chwycił?
Na znajdującej się na stronie akcji mszazauchodzcow.pl mapie z zaznaczonymi kościołami, w których odprawiana była wspomniana msza, widać jedynie kilka skupisk punktów: Warszawa, Gniezno, Poznań, Łódź (to diecezje, w których biskupi bezpośrednio zaangażowali się w akcję). Olbrzymie połacie Polski to modlitewna „pustynia”.
Zamiast jednak ubolewać, proponuję pomyśleć już o przyszłym roku. Czy działająca w ramach Episkopatu Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów nie mogłaby pomyśleć, jak użycie formularza za uchodźców uczynić w Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy powszechną praktyką? ©℗
Autor artykułu

Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]