Reklama

Młody inteligent u progu dorosłości

Młody inteligent u progu dorosłości

13.11.2005
Czyta się kilka minut
Kończący studia humanistyczne mężczyzna zastanawiał się, czy pisać pracę magisterską. Cztery lata studiów dały mu sporo wiedzy, chociaż nie zawsze takiej, jakiej oczekiwał wstępując do wszechnicy. Kosztowały go sporo, bo studiował w programie opłacanym z własnej kieszeni. Starał się nie korzystać ze szczodrości rodziców. I teraz, tuż przed dyplomem, stanął wobec dylematu, jaki odsłoniła mu znikoma przydatność stopnia magistra humanistyki.
N

Nie dostrzegał szans na uzyskanie stypendium doktoranckiego. Podobnie zresztą jak na następny stopień naukowy. Poza tym kontynuowanie nauki przedłużyłoby o następne cztery lata jego zależność od rodziców. Czy nie lepiej - pytał - wydać pieniądze na zdobycie zawodu kierowcy i uprawnień do prowadzenia TIR-a?

Prowadzenie wielkiego samochodu po niekończących się drogach Europy, Azji czy innego kontynentu ukazało mi się nagle jako pociągająca przygoda rodem z filmów drogi. Kojarzyło mi się bardziej z życiem nomadów niż z wielokilometrowymi kolejkami na granicy. Bardziej ze wspomnieniem młodzieńczych lektur, których bohaterowie sami zmagali się z przeciwnościami nieogarniętej przestrzeni, niż z wielotygodniową rozłąką z najbliższymi. Kierowca wielkiej ciężarówki to przecież jakby nękany romantycznymi dylematami wędrowiec, prawie błędny rycerz, w średniowiecznej...

3478

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]