Reklama

Młodość i walka

Młodość i walka

04.12.2006
Czyta się kilka minut
Szufladki i etykietki - rzadko z nich rezygnujemy, dlatego nasze pojmowanie historii kina aż nadto bywa przewidywalne. Loach...? Kino polityczne, realistyczne, zaangażowane, społeczne. Lewak, działacz, rewolucjonista. Jego filmy są gniewnym atakiem na system, który spycha takich ludzi na margines. I tyle: temat wyczerpany, nazwany i... pogrzebany.
T

Traf chciał (nazwijmy tak niemrawość polskich dystrybutorów), że od roku 1999 - od "Jestem Joe" - nie znalazł się na naszych ekranach żaden film Kena Loacha (nie licząc nowelek w "11'09''01" i "Biletach"). To irytujące i krzywdzące, przy czym bardziej skrzywdzeni jesteśmy my - polscy widzowie - niż reżyser, będący u szczytu formy twórczej. Złota Palma jest na szczęście niemal gwarantem dystrybucji ("niemal", bo wciąż opłakuję brak Dardenne'owskiej "Rosetty" w naszych kinach), dlatego "Wiatrem buszującym w jęczmieniu" możemy cieszyć się wszyscy.

"Sprawy" i ludzie

To film wspaniały i więcej o nim za chwilę. Warto jednak przy okazji canneńskiego tryumfu Loacha (po raz ósmy walczył w konkursie głównym, wreszcie zwyciężając) zwrócić uwagę na niezwykłą równość jego twórczości. Nie ma reżysera, który trzymałby poziom tak...

9387

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]