Reklama

Misjonarze, nie posiadacze

Misjonarze, nie posiadacze

07.06.2015
Czyta się kilka minut
Podczas procesji Bożego Ciała czytamy m.in. Ewangelię o rozmnożeniu chleba (Mk 8, 1-9). Kluczem do jej zrozumienia – i wypełnienia – jest pytanie o to, gdzie miało miejsce.

„Jezus opuścił okolice Tyru i przez Sydon przyszedł nad Jezioro Galilejskie, przemierzając posiadłości Dekapolu” (Mk 7, 31). To znaczy, że był po wschodniej stronie Jeziora – w świecie zamieszkałym w większości przez pogan. Zabrał tam uczniów, pokazując główny kierunek ich przyszłej misji. To spośród pogan zebrał się ów „wielki tłum”; to w ich świecie Jezus dokonuje znaku, który jest zapowiedzią Eucharystii. Podkreśla to też powracająca liczba „7”: 7 chlebów, 7 koszów, jak 7 ludów pogańskich zamieszkujących te tereny.
Czy Eucharystia nie jest pokarmem zastrzeżonym tylko dla wiernych? Czy można ją w ogóle obiecywać poganom? Zapytajmy inaczej: a czy możemy jeść ją tylko we własnym gronie? Czy mamy prawo cieszyć się nią, spożywając ją tylko we wspólnotach „wiernych” i „świętych”?
Ewangelia Marka zna dwa rozmnożenia chleba: pierwsze, opisane dwa rozdziały wcześniej (Mk 6, 34-...

3452

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Uczestniczą w liturgii mszy św.wraz z innymi, bo tego chcą, ale do komunii nie przystępują skoro ich nie chcą. Mimo to, robią swoje i czują się w pełni chrześcijanami. Taki czas,tacy ludzie.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]