Reklama

Miejsce "Berlinki" jest w Berlinie

Miejsce "Berlinki" jest w Berlinie

01.02.2004
Czyta się kilka minut
- Jako obywatel obydwu państw czuję się patriotą polskim i niemieckim. 34 lata spędziłem w Niemczech. Za ratowanie dzieł kultury polskiej niemiecki uniwersytet w Trewirze przyznał mi doktorat honoris causa. Coś takiego w Polsce jest jeszcze nie do pomyślenia. Czas skończyć z naszym ciągłym pławieniem się w przeszłości.
-

---ramka 321946|prawo|1---Nawojka Cieślińska: - Czy “Berlinka" powinna wrócić do Berlina?

TOMASZ NIEWODNICZAŃSKI: - Zbiory berlińskiej Biblioteki Państwowej, tworzone przez władców pruskich i berlińczyków, powinny być tam, gdzie powstały. Ich rozbicie to skutek ewakuacji przed bombardowaniami. Chodziło o to, by przynajmniej jedna część zbiorów ocalała. Dziś powinno się wszystkie części połączyć - w Berlinie. Jesteśmy szczęśliwi, że rękopisy Chopina są w Warszawie, a oryginał “Pana Tadeusza" we Wrocławiu, w Ossolineum. Co nam, Polakom z 228 listów Goethego? Poza wartością materialną niewiele dla nas znaczą. Są częścią duszy narodu niemieckiego. Jeśli chcemy być Europejczykami we wspólnej Europie, musimy to zrozumieć.

- A jeśli “Berlinkę" potraktujemy jako rodzaj zadośćuczynienia za straty w naszym zasobie kulturalnym...

9375

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]