Reklama

Międzynarodówka współczucia

Międzynarodówka współczucia

04.10.2007
Czyta się kilka minut
W miarę, jak media przechodzą pod kontrolę wielkich koncernów, wzrasta wobec nich nieufność. Oczywiste stają się naciski polityczne i ekonomiczne, decydujące o kształcie wiadomości, rośnie potrzeba uzyskania wiarygodnej wersji wydarzeń. Może dlatego tak wielkim zainteresowaniem cieszą się festiwale prezentujące filmy o prawach człowieka.
F

Festiwale te różnią się lokalizacją, zasięgiem, stażem i centrum zainteresowań - łączy je jednak poczucie misji w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego. Wiele z nich prowadzi program objazdowy. Obydwie najbardziej znane ogólnoświatowe organizacje zajmujące się obroną praw człowieka - Amnesty International i Human Rights Watch­ - mają swoje "firmowe" festiwale. Sukces organizowanego od '89 r. przez HRW nowojorskiego przeglądu (HRW IFF) zachęcił innych: dziś podobne festiwale odbywają się m.in. w Moskwie, Seulu, Pradze, Johannesburgu i Buenos Aires. Od 2004 r. istnieje międzynarodowa sieć Human Rights Film Network; obecnie skupia 16 festiwali z całego świata, wśród których jest również polski przegląd: organizowany przez Helsińską Fundację Praw Człowieka, Międzynarodowy Festiwal Watch Docs.

Listek figowy?

Większość trafiających...

9000

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]