Reklama

Międzynarodówka współczucia

Międzynarodówka współczucia

04.10.2007
Czyta się kilka minut
W miarę, jak media przechodzą pod kontrolę wielkich koncernów, wzrasta wobec nich nieufność. Oczywiste stają się naciski polityczne i ekonomiczne, decydujące o kształcie wiadomości, rośnie potrzeba uzyskania wiarygodnej wersji wydarzeń. Może dlatego tak wielkim zainteresowaniem cieszą się festiwale prezentujące filmy o prawach człowieka.
F

Festiwale te różnią się lokalizacją, zasięgiem, stażem i centrum zainteresowań - łączy je jednak poczucie misji w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego. Wiele z nich prowadzi program objazdowy. Obydwie najbardziej znane ogólnoświatowe organizacje zajmujące się obroną praw człowieka - Amnesty International i Human Rights Watch­ - mają swoje "firmowe" festiwale. Sukces organizowanego od '89 r. przez HRW nowojorskiego przeglądu (HRW IFF) zachęcił innych: dziś podobne festiwale odbywają się m.in. w Moskwie, Seulu, Pradze, Johannesburgu i Buenos Aires. Od 2004 r. istnieje międzynarodowa sieć Human Rights Film Network; obecnie skupia 16 festiwali z całego świata, wśród których jest również polski przegląd: organizowany przez Helsińską Fundację Praw Człowieka, Międzynarodowy Festiwal Watch Docs.

Listek figowy?

Większość trafiających...

9000

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]