Reklama

Między świętością a niegodziwością

Między świętością a niegodziwością

11.03.2009
Czyta się kilka minut
Jeszcze raz okazało się, że życie przynosi znacznie trudniejsze problemy niż przykłady wymyślane przez etyków na potrzeby dydaktyki.
W

W nagłośnionym przez media przypadku brazylijskim dziewięcioletnia dziewczynka jest w piętnastym tygodniu bliźniaczej ciąży. Przekonany o niemożliwości jej donoszenia lekarz decyduje o przerwaniu, w odpowiedzi na co lokalny arcybiskup nakłada ekskomunikę zarówno na przeprowadzającego zabieg lekarza, jak i na matkę, która wyraziła zgodę na aborcję. Trudno zarzucać arcybiskupowi jakąś specjalną nadgorliwość, ponieważ zgodnie z kanonem 1398. Kodeksu Prawa Kanonicznego osoby powodujące przerwanie ciąży podlegają ekskomunice. Lokalny arcybiskup nie musiał zatem nawet specjalnie zaistnienia tego faktu ogłaszać. Jego nagłośnienie dodatkowo komplikuje i tak już dramatyczną sytuację. Przekaz Kościoła jest jednoznaczny: aborcja jest zawsze złem, ponieważ jest unicestwieniem ludzkiego życia.

Dramatyczna sytuacja, w jakiej znalazła się dziewięciolatka, prowokuje jednak...

3267

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]