Reklama

Medycyna władzy

Medycyna władzy

25.01.2016
Czyta się kilka minut
Zaiste, ojczyzna nasza jest bez wątpienia wyjątkowa w skali globu, nie tylko dlatego, że jest najładniejsza.
Fot. Grażyna Makara
Stanisław Mancewicz / Fot. Grażyna Makara
O

O jej wyjątkowości takoż świadczy stosunek władzy do ludzi. Ze świecą szukać kraju, w którym władza myśli o rządzonych równie źle. Rzecz jasna nie o wszystkich, ale szczególnie o tych, którzy na nią nie głosowali. Nie myśli z niechęcią czy rezerwą, ale źle po prostu, tak jak źle myśli się o bakterii, której eliminacja jest postulatem o charakterze życiowym. Przyznać trzeba ze smutkiem, że spostrzeżenie to dotyczy niemal każdej władzy, nie tylko tej najnowszej.

To zjawisko, będące zaprawdę świadectwem naszej wyjątkowości na planecie, wynika z plemiennego atawizmu, który musiał się wykształcić w czasach szalenie dawnych, w czasach, gdy na murawach obecnie zajmowanych przez naszych istota ludzka zaczynała chodzić na dwu nogach. Odruch owej niechęci jest – przyznać trzeba – niesłychanie zwierzęcy, a odruchy to przecież nasza specjalność.

Zważmy, że w ojczyźnie naszej,...

4047

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Też był lekarzem

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]