Marek Bieńczyk

Marek Bieńczyk – pisarz, eseista, historyk literatury, tłumacz z języka francuskiego, enolog. Jako historyk literatury pracuje w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Wykłada także w Studium Literacko-Artystycznym na Uniwersytecie Jagiellońskim.
 /
/

Studiował romanistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Jego debiutem naukowym by-ła w 1990 roku rozprawa „Czarny człowiek. Zygmunt Krasiński wobec śmierci”.

Tłumaczy przede wszystkim prace Milana Kundery, jednak w swoim dorobku ma również przekłady dzieł Emila Ciorana, Rolanda Barthes’a, Charles’a Baudelaire’a i Marcela Prousta.

Książki Marka Bieńczyka

Sam jest autorem dwóch powieści – „Terminal” i „Tworki”. Ta ostatnia uhonorowana została Paszportem „Polityki” w 1999 roku oraz była nominowana do Nagrody Literackiej Nike w 2000. Ostatecznie jednak tę ostatnią przyniósł pisarzowi zbiór esejów pt. „Książka twarzy” w 2012 (po kilku nominacjach za inne dzieła). To właśnie esej jest najczęściej upra-wianym przez Bieńczyka gatunkiem, choć granice gatunkowe się u niego zacierają – w esejach pojawiają się fabularyzowane fragmenty, a z kolei w powieściach – refleksje eseistyczne. Inne zbiory tekstów autora to m. in.: „Szybko i szybciej – eseje o pośpiechu w kulturze”, „Melan-cholia. O tych co nigdy nie odnajdą straty”, „Przezroczystość” czy „Jabłko Olgi, stopy Dawi-da”, z których ostatni został uznany przez wielu krytyków za jego najlepszą książkę.

Bieńczyk ma na koncie również dwie książki dla dzieci („Nussi i coś więcej” i „Książę w cukierni”) oraz publikacje enologiczne („Kroniki wina”, „Nowe kroniki wina”, „Wina Euro-py” – wersje opisujące lata 2003/2004, 2005/2006 oraz 2009, napisane wspólnie z Wojciechem Bońkowskim). Swoje eseje o winie publikował na łamach „Magazynu”, „Gazety Wyborczej”, „Przekroju”, „Forbesa”, „Magazynu Wino” i „Kuchni”. Jest ponadto członkiem International Federation of Wine and Spirits Journalists and Writers (F.I.J.E.V.) i współpracuje z krakow-skim Collegium Vini.

Marek Bieńczyk jest stałym współpracownikiem „Tygodnika Powszechnego”. Jego teksty i eseje, publikowane na łamach „Tygodnika”, znajdą Państwo pod tym adresem. Przypominamy, że rejestrując się na naszej stronie, mogą Państwo czytać do 6 tekstów miesięcznie za darmo. Zachęcamy także do wykupienia dostępu do strony, by nie przegapić żadnego nowego tekstu naszego Autora - kliknij tutaj, by wykupić dostęp.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]