Reklama

Marana Tha!

02.10.2016
Czyta się kilka minut
Tym razem „okruch” będzie bardziej formą świadectwa i potrzeby podzielenia się niż tylko „spokojną”, poczynioną przy stole refleksją „felietonową”.
D

Dwa tygodnie temu dane mi było prowadzić małą grupę księży po Ziemi Świętej. Jednym z etapów pielgrzymki-rekolekcji była Góra Oliwna – z zatrzymaniem się w kilku miejscach, między innymi przy kościele zwanym Pater Noster. Tradycja wskazuje tu „Grotę, w której Chrystus nauczał uczniów” (taki napis widnienie nad wejściem do niej, tyle że po łacinie). Być może to właśnie tu – według zapisu św. Łukasza (Łk 10, 38 – 11, 4) – Jezus nauczył apostołów Modlitwy Pańskiej; św. Mateusz idzie za inną tradycją i wskazuje jako miejsce przekazania tej Modlitwy Górę Błogosławieństw (Mt 6, 9-13). Ewangelie są wszakże zgodne co do tego, że na Górze Oliwnej Jezus nauczał i że – patrząc z niej na Jerozolimę – skierował do swych uczniów mowę o rzeczach ostatecznych.

Do tej mowy – w zapisie Mateusza (Mt 24, 3 – 25, 46) – postanowiłem sięgnąć, siedząc sobie w ciszy „spelunki”, która kiedyś była...

3307

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]