Reklama

Marana Tha!

Marana Tha!

02.10.2016
Czyta się kilka minut
Tym razem „okruch” będzie bardziej formą świadectwa i potrzeby podzielenia się niż tylko „spokojną”, poczynioną przy stole refleksją „felietonową”.
D

Dwa tygodnie temu dane mi było prowadzić małą grupę księży po Ziemi Świętej. Jednym z etapów pielgrzymki-rekolekcji była Góra Oliwna – z zatrzymaniem się w kilku miejscach, między innymi przy kościele zwanym Pater Noster. Tradycja wskazuje tu „Grotę, w której Chrystus nauczał uczniów” (taki napis widnienie nad wejściem do niej, tyle że po łacinie). Być może to właśnie tu – według zapisu św. Łukasza (Łk 10, 38 – 11, 4) – Jezus nauczył apostołów Modlitwy Pańskiej; św. Mateusz idzie za inną tradycją i wskazuje jako miejsce przekazania tej Modlitwy Górę Błogosławieństw (Mt 6, 9-13). Ewangelie są wszakże zgodne co do tego, że na Górze Oliwnej Jezus nauczał i że – patrząc z niej na Jerozolimę – skierował do swych uczniów mowę o rzeczach ostatecznych.

Do tej mowy – w zapisie Mateusza (Mt 24, 3 – 25, 46) – postanowiłem sięgnąć, siedząc sobie w ciszy „spelunki”, która kiedyś była...

3307

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]