Reklama

Marana Tha!

Marana Tha!

02.10.2016
Czyta się kilka minut
Tym razem „okruch” będzie bardziej formą świadectwa i potrzeby podzielenia się niż tylko „spokojną”, poczynioną przy stole refleksją „felietonową”.
D

Dwa tygodnie temu dane mi było prowadzić małą grupę księży po Ziemi Świętej. Jednym z etapów pielgrzymki-rekolekcji była Góra Oliwna – z zatrzymaniem się w kilku miejscach, między innymi przy kościele zwanym Pater Noster. Tradycja wskazuje tu „Grotę, w której Chrystus nauczał uczniów” (taki napis widnienie nad wejściem do niej, tyle że po łacinie). Być może to właśnie tu – według zapisu św. Łukasza (Łk 10, 38 – 11, 4) – Jezus nauczył apostołów Modlitwy Pańskiej; św. Mateusz idzie za inną tradycją i wskazuje jako miejsce przekazania tej Modlitwy Górę Błogosławieństw (Mt 6, 9-13). Ewangelie są wszakże zgodne co do tego, że na Górze Oliwnej Jezus nauczał i że – patrząc z niej na Jerozolimę – skierował do swych uczniów mowę o rzeczach ostatecznych.

Do tej mowy – w zapisie Mateusza (Mt 24, 3 – 25, 46) – postanowiłem sięgnąć, siedząc sobie w ciszy „spelunki”, która kiedyś była...

3307

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]