Reklama

Ładowanie...

Małpia kooperacja przypomina ludzką

Małpia kooperacja przypomina ludzką

13.12.2021
Czyta się kilka minut
D

Dwuletnie dziecko i dorosły wykonują razem jakieś zadanie wymagające współpracy lub bawią się jedną zabawką. Nagle dorosły bez powodu zaczyna robić coś innego. Jak zareaguje dziecko? Zacznie protestować i próbować wznowić interakcję. Gdy w eksperymentach w podobnej sytuacji stawiano szympansy, małpy na ogół nie przejmowały się nielojalnym partnerem – traktowały jego zachowanie jako akceptowalne.

Część badaczy twierdzi, że formułowanie wzajemnych zobowiązań i oczekiwań podczas współpracy jest zjawiskiem unikalnym dla człowieka – i dlatego tylko my zbudowaliśmy kooperujące na wielu poziomach społeczeństwo. Jednak nowe badanie podważa taką interpretację. Raphaela Heesen i współpracownicy przenalizowali reakcje szympansów żyjących w zoo, gdy ich zabawa lub sesje iskania się zostały przerwane z naturalnych przyczyn. Okazało się, że większość par po chwili wznawiała daną czynność.

Dlaczego wcześniejsze badania dawały inne rezultaty? Być może dlatego, że nielojalnym partnerem był w nich człowiek. Byłby to nie pierwszy raz, gdy badając umysły małp zapomnieliśmy, że sami jesteśmy ludźmi – co przynajmniej małpom może robić ogromną różnicę.©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]