Reklama

Wydanie specjalne TP "Smak wolności"

Malarstwo Teresy Pągowskiej

Malarstwo Teresy Pągowskiej

02.11.2003
Czyta się kilka minut
Retrospektywną wystawę malarstwa Teresy Pągowskiej prezentuje poznańskie Muzeum Narodowe (Al. Marcinkowskiego 9). Pokazano ponad sto prac artystki powstałych w ciągu ostatnich czterdziestu lat jej pracy twórczej.
T

Teresa Pągowska (ur. 1926 r.) studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu uzyskując dyplom w pracowni prof. Wacława Taranczewskiego. Debiutowała na słynnej wystawie w 1955 r. w warszawskim Arsenale, która stała się wyrazem buntu wobec socrealizmu i rozpoczęła odwilż w sztuce w okresie poststalinowskim. Artystka otrzymała liczne laury krajowe i zagraniczne, m.in. nagrodę im. Jana Cybisa w 2000 r. Jest profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i doktorem honoris causa ASP w Gdańsku.

Malarstwo Teresy Pągowskiej zaliczane jest do tzw. nowej figuracji. Cechuje je liryczna wyobraźnia, niekiedy o onirycznej inspiracji. Stany psychiczne, emocje, dramatyczne napięcia artystka wyraża malarskim językiem o wyjątkowym wyczuciu kolorystycznym. Praprzyczyną powstania obrazów Pągowskiej jest konkretne zdarzenie, głęboko przeżyte, fascynujące,...

3125

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]