Reklama

Ładowanie...

Malarstwo Teresy Pągowskiej

02.11.2003
Czyta się kilka minut
Retrospektywną wystawę malarstwa Teresy Pągowskiej prezentuje poznańskie Muzeum Narodowe (Al. Marcinkowskiego 9). Pokazano ponad sto prac artystki powstałych w ciągu ostatnich czterdziestu lat jej pracy twórczej.
T

Teresa Pągowska (ur. 1926 r.) studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu uzyskując dyplom w pracowni prof. Wacława Taranczewskiego. Debiutowała na słynnej wystawie w 1955 r. w warszawskim Arsenale, która stała się wyrazem buntu wobec socrealizmu i rozpoczęła odwilż w sztuce w okresie poststalinowskim. Artystka otrzymała liczne laury krajowe i zagraniczne, m.in. nagrodę im. Jana Cybisa w 2000 r. Jest profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i doktorem honoris causa ASP w Gdańsku.

Malarstwo Teresy Pągowskiej zaliczane jest do tzw. nowej figuracji. Cechuje je liryczna wyobraźnia, niekiedy o onirycznej inspiracji. Stany psychiczne, emocje, dramatyczne napięcia artystka wyraża malarskim językiem o wyjątkowym wyczuciu kolorystycznym. Praprzyczyną powstania obrazów Pągowskiej jest konkretne zdarzenie, głęboko przeżyte, fascynujące,...

3125

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]