Ładowanie...
Malarstwo Teresy Pągowskiej
Teresa Pągowska (ur. 1926 r.) studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu uzyskując dyplom w pracowni prof. Wacława Taranczewskiego. Debiutowała na słynnej wystawie w 1955 r. w warszawskim Arsenale, która stała się wyrazem buntu wobec socrealizmu i rozpoczęła odwilż w sztuce w okresie poststalinowskim. Artystka otrzymała liczne laury krajowe i zagraniczne, m.in. nagrodę im. Jana Cybisa w 2000 r. Jest profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i doktorem honoris causa ASP w Gdańsku.
Malarstwo Teresy Pągowskiej zaliczane jest do tzw. nowej figuracji. Cechuje je liryczna wyobraźnia, niekiedy o onirycznej inspiracji. Stany psychiczne, emocje, dramatyczne napięcia artystka wyraża malarskim językiem o wyjątkowym wyczuciu kolorystycznym. Praprzyczyną powstania obrazów Pągowskiej jest konkretne zdarzenie, głęboko przeżyte, fascynujące,...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]