Reklama

Ładowanie...

Ludzka komedia

20.07.2010
Czyta się kilka minut
Francja żyje "aferą Bettencourt". Jej głównym bohaterem jest pieniądz, choć palma pierwszeństwa przypada tu rolom drugoplanowym. Bo to majordomus, księgowa i fotograf wywołują trzęsienie ziemi na szczycie państwa, oskarżając o łapówkarstwo prezydenta Sarkozy’ego i ministra pracy Woertha. Balzak byłby w siódmym niebie.
F

Françoise Bettencourt-Meyers, córka wiekowej miliarderki, Liliane Bettencourt, dziedziczki koncernu kosmetycznego L’Oréal, składa dwa lata temu w sądzie pozew przeciw X o nadużycie zaufania wobec jej matki. X to fotograf, bliski i zaufany Liliane. Rodzina podejrzewa go o chęć przekonania starszej damy do przepisania mu tytułu głównego spadkobiercy majątku.

Spór rodzinny mógłby się do tego ograniczyć, gdyby nie kolejna rewelacja. Majordomus Liliane przekazuje portalowi "Mediapart" i tygodnikowi "Le Point" pirackie nagrania zrealizowane między majem 2009 i 2010 roku. W sumie 28 płyt CD z zapisem rozmów między miliarderką i zaufanymi osobistościami. Jest tu mowa o fiskalnej ucieczce, rajach podatkowych na egzotycznych wyspach i 78 milionach euro, które Liliane Bettencourt miała przetrzymywać na nielegalnych kontach w Szwajcarii.

Wreszcie wychodzi...

5403

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]