Reklama

Ładowanie...

Losy prasy

04.04.2004
Czyta się kilka minut
Pierwsze lata XXI w. były dla rynku gazet w Polsce czasem kryzysu. Efekt stagnacji gospodarczej stanowiły “wymuszone wyrzeczenia" w budżetach domowych - w tym ograniczenie czytelnictwa prasy. Na rynku prasy codziennej w Polsce od kilku lat utrzymywał się spadek sprzedaży: w największym stopniu dotyczyło to dzienników ogólnokrajowych (lepiej z trudnościami radziły sobie dzienniki regionalne). Wśród czasopism kłopoty miały głównie tygodniki i dwutygodniki (miesięczniki notowały zwykle wzrost podaży - rosła tak liczba tytułów, jak nakłady): problemy trapiły szczególnie renomowane tygodniki opinii, nieźle funkcjonowały za to magazyny kobiece.
C

Czy tendencja ta przestanie dominować, jeśli w najbliższych latach znikną (a wszystko na to wskazuje) niekorzystne okoliczności zewnętrzne i ruszą wskaźniki wzrostu gospodarczego? Czy sukces działającego od jesieni ub. r. dziennika “Fakt" jest jaskółką zmian na lepsze? - zastanawia się w ZESZYTACH PRASOZNAWCZYCH (3-4/2003) dr Ryszard Filas z Ośrodka Badań Prasoznawczych UJ.

Zagrożeń dla rynku prasy będzie nadal sporo. W 2002 r. odnotowano - po raz pierwszy od 5 lat - spadek sprzedaży prasy w skali globalnej, zwłaszcza w większości krajów Zachodu (wyjątkiem były Włochy i Irlandia). Prócz niekorzystnych trendów światowych, sytuację w Polsce pogorszyć może podwyżka podatku VAT na prasę - od 1 maja br. VAT obciąża także druk. Barierą dla czytelnictwa staje się chroniczny brak czasu najbardziej aktywnych życiowo i zawodowo (a tym samym najbardziej zapracowanych)...

4332

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]